Kui praeguseks on järelturu korterite hinnad Tallinnas 10% alla tulnud, siis uusarenduste puhul on allahindlused aeglasema müügi kiuste tulnud pigem visamalt.
- Uus Maa juhatuse liikme Igor Habal märgib, et uusarenduste hinnad sõltuvad arendajate rahalisest puhvrist ja võimest võetud laenusid teenindada. Foto: Raul Mee
Uus Maa juhatuse liikme Igor Habali sõnul jõuab koos maksutõusude ja kasvava töötusega vinduva majanduse põhi kätte tõenäoliselt esimeses kvartalis. „Kuna varem sõlmitud lepingud kallitele uusarendustele anti sel aastal üle ja uusi tuleb peale vähem, siis näitab kinnisvaratehingute statistika esimeses ja teises kvartalis ilmselt punast. Samas paistab majanduslangus pigem lauge, turud prognoosivad järgmiseks aastaks laenuintressi langust ja tööhõive on endiselt tugev. Ka pangalaenu tasumisega hätta jäänud inimeste arv on madal, enam kui kuu aega tasumata laenude osakaal on alla ühe protsendi,“ ütles Habal.
Seotud lood
Arendajad võiksid hakata väga tõsiselt mõtlema, kuidas sel aastal jalule tõusta ning keerulisest ajast läbi tulla, ütles kinnisvaraanalüütik Risto Vähi Äripäeva raadios.
Detsembris tehti Tallinna korteritega 803 tehingut ning keskmine ruutmeetri hind tegi kõigi aegade rekordi 3357 eurot, kuid uut tõusu neist numbritest ei ole põhjust otsida, leiab 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.