Kinnisvaraanalüütik: arendajatel tuleb hakata rängalt tööd tegema
Arendajad võiksid hakata väga tõsiselt mõtlema, kuidas sel aastal jalule tõusta ning keerulisest ajast läbi tulla, ütles kinnisvaraanalüütik Risto Vähi Äripäeva raadios.
Kinnisvaraanalüütik Risto Vähi ütles, et investeerib ise ka võlakirjadesse. Foto: Gregor Alaküla
"Tuleb hakata rängalt tööd tegema," lisas ta. Vähi ütles, et arendajatel tuleb otsida võimalusi, kuidas praeguseid kahjusid vähendada. "Võtad praegu vastu väiksema kahjumi või ootad ja võtad suurema," märkis ta.
Detsembris tehti Tallinna korteritega 803 tehingut ning keskmine ruutmeetri hind tegi kõigi aegade rekordi 3357 eurot, kuid uut tõusu neist numbritest ei ole põhjust otsida, leiab 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Eelmisel kahel aastal kukkus inimeste ostujõud väga tugevalt, languse-eelse tipuni jõuab see tagasi alles järgmisel aastal. Siiski hakkab eluasemelaenudega ja liisingutega klientide, keda on kõikidest majapidamistest ligi veerand, intressikoormust tasapisi leevendama euribori langus.
Ehkki üüriäri jääb veel ostu-müügituru varju, hakkab üüriturg lähiaastail muutuma professionaalsemaks ja levib järjest enam, märkisid Äripäeva elukondliku kinnisvara saatesarja „Ruutmeetrite taga“ saates Domus Kinnisvara arenduse juht ja juhatuse liige Ingvar Allekand ning Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik ja juhatuse liige Igor Habal.
Eluaseme ostmine laenuga on muutunud tänavu euribori tõusu tõttu üha enamatele peredele üle jõu käivaks. Uusarenduste müük on saanud tugeva tagasilöögi, kuid nõudluse vähenemine pole kinnisvara hindu märkimisväärselt langetanud.
Kodu omamist investeeringuks pidada ei saa, kuna investeering peaks kapitali kasvatama. Küll aga on kodu ostmisel selge säästmise ehk kapitali säilitamise funktsioon.