Riigi Kinnisvara erastamise arutelu on iseenesest väga teretulnud ja tervislik, kuid küsiksin kaks küsimust: mis on eesmärk ja mis on alternatiivid, sõnas Riigi Kinnisvara AS juhatuse esimees Tarmo Leppoja saates “Kinnisvaratund”.

- Riigi Kinnisvara AS juhatuse esimees Tarmo Leppoja. Foto: Siim Sultson
"Viimasel ajal on räägitud
Riigi Kinnisvara erastamisest eesmärgiga hoida riigi kulusid kokku," märkis Leppoja. Temna sõnul on üks võimalus riigi kinnisvara haldamisel, et iga asutus haldab oma kinnisvaravara ise. Nõnda see oli ka enne Riigi Kinnisvara loomist 20 aastat tagasi. Tõtt-öelda on ka nüüd riigi käes on päris palju objekte, mille haldajaks ei ole Riigi Kinnisvara. "Teiseks alternatiiviks on erastamine," tõdes ta," siis riik ei ole kinnisvara omanik, vaid rendib pinda eraturult sisse." Keskendudes sellele, avas Leppoja lähemalt, millest Riigi Kinnisvara hallatav kinnisvara koosneb.
Kui palju võiks hinanguliselt maksta Riigi Kinnisvara maha müüdav vara, kui sealt eelnevalt eraldada riigi märgilise tähendusega objektid (näiteks Kommunismiohvrite memoriaal jne)? Mis oleks siin see kokkuhoid? Leppoja hinnangul oleks siis riigile vajalikku büroootstarbelist kinnisvara umbes 150 000 ruutmeetrit. Arvestades nende hoonete erinevat seisukorda ja turuolukorda, siis oleks 2000-3000 eurot ruutmeetrist müügihinnaks. Leppoja ütluse põhjal kujuneks summarseks hinnaks teoreetiliselt 300 - 450 miljonit eurot - see oleks riigil sellest saadav tulu. Kuid siis hakkab sellele minev rendihind jooksma iga-aastaselt riigi kuludesse.
Mida siis erastada ja mis see kaasa toob riigile, ent ka kinnisvaraturule, sellest räägib Leppoja lähemalt. Tagasilööke siis tuleb. Ta lahkab eraldi Riigi Kinnisvara rolli, millega see tegeleb, mis kompetense see sisaldab. Saates tuleb juttu ka riigi ja eraarendajate arhitektuuri ja linnaruumi kujundamisest. Samuti ka renoveerimisest, hoonete otstarbe muutmisest, aga ka süsiniku jalajälje arvutamisest. Eraldi teemana rullus lahti riiki valusalt kõnetav varjendite küsimus turbulentses julgeoleku olukorras.
Intervjueeris: Siim Sultson.
Riigi Kinnisvara erastamine toob raha piskuga, ent sisulist kahju kamaluga
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kohanemisvõimetus maksab arendajale kätte valusalt. Rida tunnustatud eksperte avavad pildi kogu oma vastuolulisuses ja värve kokku hoidmata
1. juulist rakenduv käibemaksutõus ei pruugi kaugeltki tähendada elukondlike uusarenduste hinnatõusu. Arendajatele võib hinnatõusu mittetoimumine tekitada tõsiseid väljakutseid. Soovmõtlemisest kumab läbi karmi prognoosi realiseerumine.
Riigi Kinnisvara avas viimastel aastatel ridamisi sisejulgeoleku hooneid üle Eesti. Rõhutatult otstarbekesksed hooned materialiseerivad arhitektuuri vormikeele ning betooni, klaasi ja puidu kaudu riigi kohaloleku ka väiksemates kohtades.
Mujal Eestis toimivate tööriistadega on Ida-Virumaal vähe peale hakata: tavapärane elukeskkond on siin tugevalt moondunud
Ida-Virumaal arendada tahtjaid justkui on, ent jalus on olukorra trööstitus, regulatsioonid ja kasumisoov. Ettekäändeid mitte teha jagub, ent vähesed suudavad näha laiemat pilti ja vaid üksikud taipavad olukorda süveneda - nemad riisuvad tulevikus koore.
Kümned miljonid eurod voolavad renoveerimisse, mis muutub arendamise peavooluks. Väljakutse on, kuidas võtta maksimum olemasolevatest hoonetest, märgib kommentaaris Kinnisvarauudistele Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Tarmo Mändmets.
Tallinn on läbi tegemas suurt muutust.
Peatänava projekt, mis muudab südalinna jalakäijasõbralikumaks ja äriliselt atraktiivsemaks, on lõpuks taas päevakorras. See tähendab, et kesklinna kinnisvara saab uue väärtuse – ja just praegu avaneb haruldane võimalus omada äripinda, mis asub selle arengu südames.