Tallinna korterite ruutmeeter tõusis rekordilise 3357 euroni, aga rõõm jääb üürikeseks
Detsembris tehti Tallinna korteritega 803 tehingut ning keskmine ruutmeetri hind tegi kõigi aegade rekordi 3357 eurot, kuid uut tõusu neist numbritest ei ole põhjust otsida, leiab 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter. Tallinn (EST). Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics Foto: Andras Kralla
“Uus hinnarekord on märk sellest, et üle pika aja tehti rohkem tehinguid uusarenduste korteritega. Eks aasta viimane kuu on ka varasemalt aktiivne olnud, kuid sel korral andis täiendava tõuke eesseisev käibemaksu tõus, mis tegi arendaja jaoks iga jaanuari lükkunud tehingu kaks protsenti kulukamaks,” selgitas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter tehingute arvu 17% suurust kasvu.
Eelmisel kahel aastal kukkus inimeste ostujõud väga tugevalt, languse-eelse tipuni jõuab see tagasi alles järgmisel aastal. Siiski hakkab eluasemelaenudega ja liisingutega klientide, keda on kõikidest majapidamistest ligi veerand, intressikoormust tasapisi leevendama euribori langus.
Eluaseme ostmine laenuga on muutunud tänavu euribori tõusu tõttu üha enamatele peredele üle jõu käivaks. Uusarenduste müük on saanud tugeva tagasilöögi, kuid nõudluse vähenemine pole kinnisvara hindu märkimisväärselt langetanud.
Ehkki üüriäri jääb veel ostu-müügituru varju, hakkab üüriturg lähiaastail muutuma professionaalsemaks ja levib järjest enam, märkisid Äripäeva elukondliku kinnisvara saatesarja „Ruutmeetrite taga“ saates Domus Kinnisvara arenduse juht ja juhatuse liige Ingvar Allekand ning Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik ja juhatuse liige Igor Habal.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.