Suurim defitsiit on Tallinnas ja pealinnast välja viivate põhimagistraalide äärde jäävatest ärikruntidest - eriti sellistest, kuhu saaks suuri mahte peale ehitada.
„Kuigi praegu on ärikinnisvara sektoris pigem vaikne, siis näiteks arenduskruntide osas on selgelt defitsiit ja hinnad püsivad. „Tallinnas on väga keeruline ühtegi planeeringut mõistliku ajaga kooskõlastada, pigem on perioodid pikenenud. Lähivaldades on see veidi lihtsam, kuid siiski komplitseeritud ning aja- ja ressursimahukas ettevõtmine. Kui ehitusloa menetluse periood peaks juriidiliselt olema 30 päeva, siis reaalsuses võtab protsess kuus kuud kuni paar aastat. Detaiplaneeringut aga vähem kui viie aastaga loota on juba väga optimistlik,“ Uus Maa ärikinnisvara juht Danel Talpsepp.
Seotud lood
Hästi toimivate kaubanduspindade üürihindades ei toimunud teises kvartalis märkimisväärseid muutusi. Tallinnas olid hinnad 24-45 eurot, Riias 23-40 eurot ja Vilniuses 25-50 eurot ruutmeetri kohta.
Pühendumus ja kliendikesksus, samuti korralik kapitaliseeritus on kinnisvaraettevõtluses vältimatud. Ent ka paras annust auahnust, läbimõeldud riskijulgust ja kastist välja, pelgalt enese kaukast kaugemale mõtlemist toovad edu. Aasta 2022 tulemuste baasil said 82 kinnisvaraettevõtet pingeritta.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.