Eesti suurima tööstusalase oskusteabega ja potentsiaaliga linnaruumiga maakonna Ida-Virumaa kinnisvaras joonistub välja vastuoluline seis: tahtjaid justkui on, ent jalus on olukorra trööstitus, regulatsioonid ja kasumisoov.
Ida-Virumaa elukondliku kinnisvara turul tuleb paljuski loota olemasolevatele pindadele. Mõnes piirkonnas, nagu näiteks Viivikonna, on elamute kvaliteet halvenenud märgatavalt. Foto: Erik Prozes
Ida-Virumaa elukondliku kinnisvara turu uusarenduste perspektiiv jääb kehvaks mitmel põhjusel, hoides aktiivsena järelturu.
Pakkumisest üle ajav piirkonna kinnisvaraturg on totralt puntras: idanaabri kodakondsete käes vedeleb piltlikult üüratuid hektareid kinnisvara, mis tühjalt tukkudes vaid süvendab sealset trööstitust. Siin jagub tööd jõustruktuuridele ja seadusandjale.
Uus Maa kinnisvarabüroo analüütiku Risto Vähi sõnul suudab enamik kinnisvara väljaüürimiseks ostnud inimesi oma laenud ära maksta, aga uusi ja kalleid kortereid selleks juurde ei osteta.
Kahaneva rahvaarvuga Ida-Viru maakonna kinnisvaraturul ületab pakkumine nõudlust korralikult - siiski käib siin jutt olemasolevast kinnisvarast. Samas uusarenduste rajamise hinna ajavad kõrgeks ja teevad nähtud vaeva mõttetuks kallid ehituskulud, mis mujal Eestis, eriti näiteks Tallinna ja Tartu piirkondades arendaja kasumlikkust veel ära ei söö.
Vastupidiselt „depressiivse“ piirkonna stereotüüpidele on Ida-Virumaa kinnisvaraturul säilinud nii ostuaktiivsus kui ka teenimisvõimalused. Delovõje Vedomosti uuris maakonna maakleritelt, millise kasumlikkusega võib investor arvestada ning kes on peamised kliendid.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.