Selgus Kallaste linna keskväljaku võidutöö ja uus ilme
Peipsiääre Vallavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga korraldas arhitektuurivõistluse, mille eesmärgiks oli leida Kallaste linnakeskusele esinduslik ja kaasaegne järveäärne ruumilahendus.
Võistluse võidutöö „Kaldapääsuke“ (Visuaal: arhitekt Liis Uustal, arhitektuuribüroo ABMA ).
Võistluse võidutöö „Kaldapääsuke“ autor Liis Uustal arhitektuuribüroost ABMA pakkus välja kaare ja vaateplatvormiga Peipsi järve äärde suunava esindusliku linnaväljaku.
Arhitektuur peab muutuma tõeliselt kestlikuks, ehitustegevusele toob see kaasa suurema ideelise ootuse, kiirmoodi järgiva ehitustegevuse aeg saab ümber - eesmärk on kvaliteetne ruum.
Äripäeva koostatud Eesti tõenäoliselt esimese* põhjalikuma arhitektuuribüroode TOPi ettevõtted tegid aastal 2022 kogukäivet 44,5 miljonit eurot ja teenisid kokku kasumit 4,3 miljonit eurot. Ent ainult neist kogusummadest parima osa noppimisest jäi parimate hulka pääsemisest väheks.
Arhitekt puutub kokku väga erinevate arendajatega. Kogemusi on seinast seina: mõnega koostöö laabub, teisega on see üsna hädaorg. Ent teadlikkus linnaruumist on arenajate seas tõusmas - ostavad ju inimesed lisaks korterile ja autokohale ka ümbrust, välisruumi.
Hoonetevaheline maastikuarhitektuur aitab küll kinnisvara hinda tõsta, kuid ei korva linnaplaneeringulise kontsepti puudumist. Planeeringute tase on kõikuv ning linnaruumi loome osas kohati väga halb.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.