Arhitekt arhitektile, arendajale ja omavalitsusele: mõelge laiemalt
Arhitektuur peab muutuma tõeliselt kestlikuks, ehitustegevusele toob see kaasa suurema ideelise ootuse, kiirmoodi järgiva ehitustegevuse aeg saab ümber - eesmärk on kvaliteetne ruum.
Arhitektuuribüroo Arhitekt Must arhitekt Mari Rass osutab, milline on ehitusliku ja arhitektuurse keskkonna tulevik, kes on vastutaja ja kuidas selleni võiks jõuda.
Linnaruumi eest vastutavad nii arendaja, arhitekt kui ka kohalik omavalitsus, ent äpardunud lahenduse eest süüdistatakse neist vaid kahte. Arendaja vaatest on arenguruumi nii arhitektil kui omavalitusel, kuid siiski ka ehitajal.
Tasemel arhitekti kaasamine võimalikult palju tuleb arendusele kasuks. Samas peab tellimust täitev arhitekt olema valmis oma tööd korduvalt ja korduvalt modifitseerima. Kompromissid on vältimatud.
Maastikuarhitekti roll on hea seista kvaliteetse välisruumi eest, et vahendite optimeerimisega projekteeritud lahendus tundmatuseni ei lahjeneks ja välisruumi kvaliteet ei kannataks, tõdeb Pihamaa Stuudio maastikuarhitekt Kaja Sepper.
Arhitekt puutub kokku väga erinevate arendajatega. Kogemusi on seinast seina: mõnega koostöö laabub, teisega on see üsna hädaorg. Ent teadlikkus linnaruumist on arenajate seas tõusmas - ostavad ju inimesed lisaks korterile ja autokohale ka ümbrust, välisruumi.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.