Ettevõtetes dialoogikaardi kasutamist käivitada aidanud Implement Inscape konsultant Ekke Sööt ütles, et tööohutust saab kõige paremini töötajateni tuua läbi väärtuste muutmise protsessi. Dialoogikaart on üks töövahend, mille väljatöötamine võtab Söödi sõnul ettevõttes aega 1-2 kuud.
Sööt tõi näite dialoogikaardi kasutamisest tootmisettevõttes, kus koolitusprotsessist võttis osa 200 inimest. „Pärast koolitust oli ettevõtte ajaloos kõige pikem õnnetustevaba periood, dialoogikaardi kasutusele võtmine andis käegakatsutavaid tulemusi. Lisaks tuli meeskonnatöödest palju parendusettepanekuid juhtkonnale,“ tõi Sööt välja muutused töötajate käitumises. „Eeskuju on nakkav ja ühtlasi motiveeriv.“
JELD-WEN Eesti ettevõtte tööohutuse tõstmise koolitusel osales 800st inimesest 600 töötajat. Sööt ütles, et korraga oli saalis 100 osalejat, kes moodustasid 6-8 inimesega meeskonnad. „Pärast dialoogikaardi rakendamist teevad erinevad vahetused rohkem koostööd ja pigem on muutus toimunud organisatsioonikultuuris,“ tõi Sööt välja kasutegureid. “Töötajate suurem vastustuse võtmine, valmidus näha kuidas nende endi käitumine avaldab otsest mõju ohutu töökeskkonna saavutamisel,“ sõnas Sööt. „Tööõnnetuste suurim põhjus on tingitud töötajate käitumisest. Töökeskkonnas toimuvast saame ju erinevalt aru, seega on vajalik olla dialoogis, et sarnaselt tajuda ja lahendada ohuolukordi. Töötajatel on vajalik rääkida omavahel, kuidas arukamalt, ohutumalt tegutseda,“ selgitas Sööt.
Rohkem dialoogikaardi rakendamisest räägib Sööt Haldusuudised.ee korraldataval
Ohutuskonverentsil „Kas riskid on kaetud?“, mis toimub
13. novembril (asukohaga Mustamäe Tehnopolis, Teaduspargi 6/1, Tallinn). Sööt esineb koos JELD WEN Eesti personalijuhi Reet Treialiga.
Konverentsil osalejad saavad töögruppides proovida dialoogkaardiga lahendada tööohutusülesannet.
Seotud lood
Töötervishoiupäeval kuulutas Tööinspektsioon välja 2014. aasta töökeskkonna parimate praktikate konkursi esikolmiku: Jeld-Wen Eesti AS, Skanska AS ja Toode AS. Lisaks leidis äramärkimist teleseriaal „Õnne 13“ tööõnnetuste tõsidusele tähelepanu pööramise ja tööohutuse propageerimise eest laiemale avalikkusele.
Selle aasta haldusuudised.ee ohutuse teemaline suursündmus on Ohutuse Aastakonverents, kus kõrvuti seaduse esindajatega räägivad praktikud, kuidas neil ettevõtetes toimib tööohutusalane teavitustöö.
Kutsehaigused tekivad peamiselt töökeskkonnas olevatest ohuteguritest, ütles Töökeskkonna Haldus OÜ juhatuse liige Annika Küüdorf. Isegi ületundidest tingitud pinge võib kahjustada töötaja tervist.
Üle 80% tööõnnetustest on seotud inimeste käitumisega, seda faktorit kiputakse sageli alahindama. Koolitus, mis aitab muuta töötaja käitumist, eeldab aga teistmoodi lähenemist. Edukamad on tööohutuse valdkonnas organisatsioonid, kes süstemaatiliselt võimaldavad dialoogi sel teemal ja loovad ohutuskultuuri, kus iga töötaja vastutab.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.