Merko Ehituse juhatuse esimehe Andres Trinki nentimust mööda otsib ärikinnisvaraturg uut tasakaalupunkti. Tema hinnangul võib julgus investeerida tulla tagasi siis, kui tuntakse, et intressid on saavutanud oma kasvu tipu.
- Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink rääkis hommikuprogrammis ettevõtte äsja teatatud majandustulemustest. Foto: Andras Kralla
“Arendajad sõltuvad väga tugevalt välisfinantseerimisest, eelkõige pangalaenudest. Ühelt poolt on pangad muutunud ettevaatlikumaks ja teisalt on ka intressid oluliselt tõusnud. Plaanid ei jookse praegu omavahel kokku ja selle tulemusena uusi ärikinnisvaraprojekte eelmisel aastal praktiliselt ka ei tulnud,” rääkis Trink Äripäeva raadio hommikuprogrammis. Ta lisas, et tõenäoliselt näeb samasugust pilti ka tänavu, ehkki ta loodab, et aasta teine pool toob positiivseid trende.
Seotud lood
Tartu südalinna Port Athena ärikvartalit planeeriva Kaarsilla Kinnisvara juht Made Varese sõnul on praegune langusaeg suurprojektiks täpselt sobiv.
A-klassi büroohoone võib tähendada omanikule ja üürnikule suuremaid kulusid, võrreldes madalama klassi büroohoonetega. Liiati, sõltumata klassist, küsitakse piirkonniti enamvähem ühte ja sama üürihinda.
Uuele moodsale äripinnale kolimist planeerides loetakse tihti raha valest otsast - ent arvutus vanade käibenumbritega on valearvestus. Uus ja kvaliteetne ongi esmapilgul harjumatult kallis, kuid kõige olulisem on hoopis muu, kirjutab uute ja vanade büroopindade eeliseid, puudusi ja võimalusi lahkavas arvamuses Uus Maa ärikinnisvara büroo- ja kaubanduse osakonna juht Eduard Sorokin.
A-klassi büroohoone ei ole jäävalt ökonoomne, see hakkab vananema juba valmimise hetkest. Sellise uue ärihoone arendajal tuleb üürnike silmis konkurentsis püsimiseks aina ja järjest panustada energiatõhusatesse lahendustesse.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.