Kogu maailma hooneehitus liigub energiatõhusamate ja loodussõbralikumate majade poole ning ka Eestis on aastast 2018 kohustuslik ehitada ainult energiasäästlikke ja aastast 2020 ainult passiivmaju. Seega ei ole enam mõtet ehitada tarbivat maja, kui näiteks päikesepaneelide abil saab püstitada hoopis kasumit tootva hoone. Lähemalt räägib Energogen OÜ müügijuht-insener Kaspar Kasepõld.
Iga hoone tarbib energiat, kuid möödas on ajad, kus omanikud peaksid kinnisvara kasutamisele peale maksma. Loomulikult on seda keerukas läbi viia väikese pindalaga eramajade puhul, kuid kõik uut hoonet planeerivad tööstus-, kaubandus-, logistika- ja tootmisettevõtted peaksid kindlasti mõtlema päikeseenergia ärakasutamisele, sest päikesepaneelid on parim lahendus vähendada oma igakuiseid elektriarveid taastuvenergia abil.
Arvestades, et Austraalia on lubanud 2030. aastaks minna üle taastuvenergiale ning aastaks 2050 võiks olla kogu maailm taastuvenergialahendustele rajatud, ei ole täna enam mõtet ehitada taastuvenergialahenduseta maju. Hooneid ehitatakse harilikult vähemalt 30–50aastase perspektiiviga ehk seega oleks hea mõelda ette, et need oleksid ka tulevikus seadustega kooskõlas. Lisaks on päikesejaam hooldusvaba, vajamata iga kuu ega isegi iga aasta hooldust või detailide väljavahetamist. Pole olemas mugavamat alternatiivküttesüsteemi kui päikeseküte.
Täpne prognoos aitab pargist saadavat kasumit täpselt arvestada
Päikesepaneelide puhul pole tegemist küll just lühiajalise investeeringuga, sest projekti tasuvusaeg on keskmiselt 10 aastat, kuid siiski saab päikeseenergiat suurepäraselt ette planeerida. Aastad pole küll vennad, kuid nii pikaajalise investeeringu peale saab päikesest saadavat energiat aasta lõikes suurepäraselt prognoosida.
Kuni 1. juulini 2018 on igal riikliku elektrivõrguga liitujal 12 aastaks fikseeritud elektrimüügi hinnaks 53,7 eurot/megavatt, kuid praeguse eelnõu järgi on plaanis see alates järgmise aasta suvest vabaks lasta ning siis hakkab elektri võrku müüdav hind sõltuma börsist. Seetõttu tasub neil, kel plaanis päikeseenergiapargi ehitus, kiirustada! See käib muidugi suuremate müüjate kohta, sest väiketarbija müüginumbriteks jäävad tänaste hindade juures 50–60 eurot aastas.
Eramajade puhul on elektrivõrguga liitumistasu praegusel ajal Eestis 300–1000 eurot, ühiskondlike ja tööstuslike hoonete puhul on liitumistasud vastavalt kokkuleppele, moodustades isegi kuni 30% kogu ehitusele planeeritud investeeringust. Seetõttu on väga oluline riigi ja kohalike omavalitsuste tugi suuremate jaamade ehitusel, sest päeva lõpuks on meie kõigi suund ju üks: tarbida vähem ja tarbida keskkonnasäästlikumalt.
Kindlasti tasub silmas pidada, et kui palju energiat tarbivad tööstus- ja tootmishooned plaanivad päikeseenergiajaama rajamist, on oluline analüüsida oma senist energiatarbimist aasta lõikes ja tunni kaupa. Ainult nii saab teha korraliku majandustehnilise analüüsi ning ainult nii saavad päikesepaneelide müüjad ja pargirajajad arvutada oma kliendile välja täpse prognoosi. Miks see on oluline? Sest on ettevõtteid, kus on pikad kollektiivpuhkused ning sel ajal tootmist ei toimu. Või toimub suur osa tootmisest öisel ajal, mis jällegi võib kaasa tuua vähemoptimistlikumad prognoosid. Elektriarve moodustab väga suure osa iga tootva ja töötleva ettevõtte kuludest ning seetõttu on mõistlik kaasata sel puhul analüüsiks oma ala spetsialist, kes aitab ratsionaalselt mõelda, analüüsist saadud tulemuste reaalseid prognoose arvutada ja konkreetseid ettepanekuid teha.
Loe veel päikesepaneelidest
siit!
Energogen OÜ 2011. aastal asutatud Energogen OÜ põhitegevus on päikesepaneelide terviklahenduste müük ja paigaldus. Ettevõte on paigaldanud nüüdseks üle 2,52 MW päikesepaneele. Eesti kapitalil põhinev Energogen OÜ pakub konsultatsioone, tasuvusanalüüse, projekteerimist ja paigaldust. Lisaks on võimalik tellida eraldi süsteemikomponente, seiret ja hooldust. Töökindlatele päikesepaneelidele antakse pikaajaline, 10–12aastane garantii ning inverteritele 10aastane garantii, mis tähendab, et kogu projekti tasuvusasja vältel on klientidel tänu garantiidele kindlustunne.
Seotud lood
Praegusaja soojustusmaterjalide valik on lai ja samuti on nende paigaldamiseks palju erinevaid tehnoloogiaid. Kõige olulisem on aga seejuures teha töö ehitustehniliste vigadeta, kasutada õigeid materjale, mis omavahel sobituvad, ning paigaldada need õiges järjekorras. Vastasel juhul on tagajärjed tõsised ja nende parandamine kulukas. Fassaadide soojustamisest räägib lähemalt Enerest OÜ juhatuse liige Siim Rannik.
Kõige lihtsamalt saab moodulmaja eelised kokku võtta kolme sõnaga: kiire, soodne ja loodussõbralik. Moodulmaja annab võimaluse rajada endale kodu lühikese ajaga ja suhteliselt madalate kuludega. Ja lisaks valmistatakse moodulmajad taastuvast materjalist puidust, mis on keskkonnasõbralik ning sobib nii emotsionaalselt kui ka visuaalselt ideaalselt ruumide kujundamiseks. Lähemalt selgitab moodulmajade tootja SIA "Superbebris" tegevjuht Agris Kosītis.
Eesti külmad, lumised talved ja suvine päikeselõõsk vaheldumisi äikesevihmadega seavad majaehituses kasutatavatele ehitusmaterjalidele kõrged nõudmised. Katuste, terrasside ja rõdude katmiseks on väga sobivad Põhjamaade nõudlike kliimatingimuste jaoks välja töötatud pika kasutuseaga keskkonnasõbralikud materjalid – Protani PVC-katted. Lähemalt räägivad maaletooja, ASi Maleko juhataja Toomas Nurk ja tootjatehase tehniline konsultant Paavo Penjam.
Velux käib paar sammu ees kasvavatest nõudmistest katuseakendele soojapidavuse, heliisolatsiooni, ventilatsiooni võimsuse ja funktsionaalsuse poolest, tuues igal aastal turule täiesti uudsed tooted ning täiustades olemasolevaid. Uudistest ja katuseakendest üldiselt räägib Veluxi turunduskoordinaator Kirsti Matikainen.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.