Disainiajakirjades esitletud ilusad ja erilised trepid on küll pilkupüüdvad, kuid ei pruugi olla praktilise poole pealt kasulikud ja turvalised. Näiteks võimalikult lahtised trepid teevad küll elamise õhuliseks ja avaraks, kuid võivad muutuda ohtlikuks väikelastele või eakatele. Mida on mõistlik jälgida trepi valikul, räägib Trepiabi OÜ spetsialist Risto Kallaste.
Trepid võivad olla nii sirged, L-kujulised kui ka U-kujulised ning nende planeerimisel on silmapaistvama ja funktsionaalsema tulemuse saavutamiseks soovitatav kombineerida erinevaid materjale.
Esimene nõuanne trepimeistritelt on kindlasti see, et majaomanikul, kes ise ehitab või laseb ehitada enda koju treppi, oleks enne tööde algust tark konsulteerida inimestega, kes igapäevaselt tegelevad treppide valmistamisega. Siin ei saa lootma jääda ehitaja või projekteerija peale, sest nemad keskenduvad ikkagi oma põhilistele tööülesannetele ega pruugi teada parimaid disaini ega materjalide valikuid. Rääkimata muudest parameetritest nagu astmete kõrgus ning trepi laius, sest hiljem on trepi jaoks planeeritud auku väga keeruline suuremaks või väiksemaks ehitada.
Rääkides materjalidest, on Eestis levinuim trepimaterjal puit, mis omakorda jaguneb enamasti männiks, kaseks, saareks ja tammeks. See nimekiri on järjestatud hinnaklassilt soodsamast kallimaks ehk tugevuselt nõrgemast materjalist tugevamaks. Enamasti soovivadki majaomanikud astmematerjaliks tugevamat puud ja põsepuid näiteks männipuust. Kui muul juhul võiks olla ka astmelauad männist, siis koeraomanikel tasub kindlasti valida tugevam materjal, sest vastasel juhul on astmed kiiresti küünejälgi täis ja inetud.
Värvilahendustega võiks hetketrendina tuua välja tendentsi, et levinud on tumedamad astmed ja käsipuud ning heledamat tooni õlitatud või värvitud postid, põsepuud, piirdepulgad ja varvaslauad. Järjest populaarsem on ka leedvalgustite kasutamine trepiastmete all või põsepuude sees. Sel juhul on aga samuti oluline teha kaabelduse otsus juba enne trepi paigaldust.
Trepp kui funktsionaalne sisustuselement on iga kodu lahutamatu osa
Trepid võivad olla nii sirged, L-kujulised kui ka U-kujulised ning nende planeerimisel on silmapaistvama ja funktsionaalsema tulemuse saavutamiseks soovitatav kombineerida erinevaid materjale. Näiteks saab puiduga siduda klaasi ja metalli, mis muudavad omakorda lõpptulemuse omanäoliseks ja ainulaadseks. Trepi valgustusel on samuti suur roll. Kohtvalgustitega saab tuua esile trepi olemasolu ning samal ajal tõsta ka selle ohutust.
Samas on inimesi, kes treppi planeerides ei mõtle turvalisuse peale ja tahavad näiteks võimalikult lahtist treppi, mis annaks elamisse avarust. Et täiesti ilma piireteta või liiga laia piirdepulkade vahega trepid pole ohutud ning ebaturvalised on ka horisontaalselt paigaldatud piirdepulgad, mille peale saavad lapsed sama lihtsalt ronida kui redelile. Treppi planeerides on alati mõistlik mõelda üks samm ette – näiteks millisest materjalist on mõttekas trepp lasta teha, kui see hakkab asetsema välitingimustest.
Ilus ja põnev on ka näiteks metallraamiga keerdtrepp, kuid selle konstruktsioon pole eriti stabiilne ning kipub mingil määral läbi painduma ja õõtsuma. Seetõttu on soovitatav kasutada ikkagi jäigemat ja monoliitsemat puittreppi.
Kuidas toimub trepi hooldus?
Rääkides treppide hooldusest on eri viimistluste puhul erinev. Levinuim viimistlusmaterjal on toonivad läbipaistvad õlivahad, mida kasutatakse enamasti astmete ja käsipuu viimistlemiseks, ning värv, mida kasutatakse enamasti detailide nagu põsepuude, postide, pulkade ja varvaslaudade puhul. Aja jooksul kipub õli astmetelt kuluma ning seetõttu tuleks seda mõned korrad aastas sügavamalt puhastada ja üle õlitada. Õlitatud pindu saab puhastada
spetsiaalsete hooldusõlide ja puhastusvahadega. Ka värvidel on erinevaid hooldamisvõimalusi, vajadusel on alati võimalik vana värv eemaldada ja detail uuesti üle värvida.
Lähtuvalt eelloetust on selge, et trepi hind kujuneb erinevaid detaile arvestades: trepi kuju ja suurus, piirete kogus, materjali valik, viimistlus, lisad nagu leedlambid, sahtlid trepiastmetes või varvaslauad. Tarneaeg sõltub samuti trepi suurusest, materjalist ja keerukusest: männipuust lihtsama L-kujulise õlitatud lahtise trepi tarneaeg on harilikult enamasti 4–6 nädalat, kuid vajadusel saame alati reageerida kiiremini.
Trepiabi OÜ
Trepiabi OÜ on treppide ja terrasside ehitamisega tegelenud juba aastast 2007. Olles spetsialiseerunud sisetingimustesse mõeldud täispuidust treppidele, pakub ettevõte erilahendustena ka laias variatsiooni erinevate piirete- ja viimistlusvõimalustega puit-metalltala, keerd- ja välitingimustesse mõeldud treppe. Teenuse osutamisel peab Trepiabi OÜ oluliseks mitmekülgset koostööd nii lõpptellija, sisekujundaja kui ka ehitajaga ning annab meelsasti nõu erinevate toodete ja viimistlusvalikute kohta, lähtudes tellija nägemusest, planeeritavast sisekujundusest ja sisustustrendidest. Tänu CNC-tehnoloogiale valmistatakse täpsete mõõtmetega ja vastupidavaid tooteid.
Trepiabi
Seotud lood
Praegusaja soojustusmaterjalide valik on lai ja samuti on nende paigaldamiseks palju erinevaid tehnoloogiaid. Kõige olulisem on aga seejuures teha töö ehitustehniliste vigadeta, kasutada õigeid materjale, mis omavahel sobituvad, ning paigaldada need õiges järjekorras. Vastasel juhul on tagajärjed tõsised ja nende parandamine kulukas. Fassaadide soojustamisest räägib lähemalt Enerest OÜ juhatuse liige Siim Rannik.
Kõige lihtsamalt saab moodulmaja eelised kokku võtta kolme sõnaga: kiire, soodne ja loodussõbralik. Moodulmaja annab võimaluse rajada endale kodu lühikese ajaga ja suhteliselt madalate kuludega. Ja lisaks valmistatakse moodulmajad taastuvast materjalist puidust, mis on keskkonnasõbralik ning sobib nii emotsionaalselt kui ka visuaalselt ideaalselt ruumide kujundamiseks. Lähemalt selgitab moodulmajade tootja SIA "Superbebris" tegevjuht Agris Kosītis.
Eesti külmad, lumised talved ja suvine päikeselõõsk vaheldumisi äikesevihmadega seavad majaehituses kasutatavatele ehitusmaterjalidele kõrged nõudmised. Katuste, terrasside ja rõdude katmiseks on väga sobivad Põhjamaade nõudlike kliimatingimuste jaoks välja töötatud pika kasutuseaga keskkonnasõbralikud materjalid – Protani PVC-katted. Lähemalt räägivad maaletooja, ASi Maleko juhataja Toomas Nurk ja tootjatehase tehniline konsultant Paavo Penjam.
Velux käib paar sammu ees kasvavatest nõudmistest katuseakendele soojapidavuse, heliisolatsiooni, ventilatsiooni võimsuse ja funktsionaalsuse poolest, tuues igal aastal turule täiesti uudsed tooted ning täiustades olemasolevaid. Uudistest ja katuseakendest üldiselt räägib Veluxi turunduskoordinaator Kirsti Matikainen.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.