Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

- 3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
Eestis on LEED elamukinnisvara vallas veel haruldane, kuid see hakkab muutuma. Avalon Plaza kuulub nende esimeste elamuarenduste hulka Eestis, mis toob rahvusvahelise jätkusuutlikkuse standardi just elukeskkonna kvaliteedi tõstmiseks.
Eestis haruldane kvaliteedimärk koduostjale ja investorile
Kui Eesti ärikinnisvaras on LEED-sertifikaat juba laiemalt levinud (selliseid hooneid on umbes 30) – näiteks suured pangad ja teised rahvusvahelised ettevõtted eelistavad vaid LEED-sertifitseeritud büroosid –, siis elamuarenduses on see Baltikumis alles uus nähtus. Avalon Plaza on Eestis üks väheseid elamuhooneid, mis LEED Gold sertifikaati taotleb.
Avalon juhatuse liige Kristjan Lood tõdes, et ehituses on LEED-kvaliteedisertifikaat leidnud tunnustust finantssektoris positiivsete rahastamisotsuste kaudu ja seeläbi jõudnud ka kinnisvaraarendajateni. Kuna Avalon Plaza jaguneb äripindadeks ja korteriteks, otsustati taotleda hoonele LEED kuldtaset. „See muudab arenduse tulevikukindlamaks ning võib pakkuda omanikele paremaid finantseerimistingimusi,“ märkis Lood.
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) tunnusmärgiga elamu tähendab, et mitmed aspektid hoones on läbimõeldud nii elanike heaolu kui ka keskkonnamõju vähendamise vaatenurgast. LEED põhineb punktisüsteemil ja hindab muu hulgas näiteks hoone energiakasutust, veetõhusust, materjalide valikut, sisekliima kvaliteeti, aga ka asupaiga valikut – kui jätkusuutlik on see ligipääsetavuse ja taristu mõttes.
Kinnisvara jätkusuutlikkuse nõustamisega tegeleva ettevõtte
Greenmetrix tegevjuhi Kairi Nõuliku sõnul aitab sertifikaat kinnisvara väärtust suurendada ja teisalt saavad omanikud üles näidata vastutustundlikkust nii tulevaste elanike-rentnike vastu kui ka panustada planeedi paremasse toimimisse. „LEED-sertifikaadiga hooneid ehitades teeme tavapraktikast midagi teistmoodi ja proovime leida neid kohti, kus saame keskkonnamõju vähendada kogu arendusprotsessi jooksul,“ selgitas ta. Näiteks,
Whatif uuringu kohaselt võimaldab LEED-sertifikaadi nõuete järgimine vähendada ressursikulusid ning sellega seoses ka energia- ja kasutuskulusid
ca 7%.
Mida see aga tähendab koduostja ja investori jaoks?
- Madalamad ülalpidamiskulud – energiasäästlikud lahendused, nutikad kodusüsteemid ja targalt planeeritud tehnoloogia hoiavad kommunaalkulud madalamad.
- Tervislik elukeskkond – parem siseõhu kvaliteet, teadlikult valitud materjalid ja innovaatilised lahendused loovad kodu, kus on hea hingata ja elada.
- Kõrgem järelturuväärtus – rahvusvaheline kvaliteedimärk ja tulevikukindlad lahendused tagavad, et kodu hoiab oma väärtust ka aastate pärast.
- Vastupidavam hind turu kõikumistele – madalamad ülalpidamiskulud ja kõrgem kasutajamugavus muudavad hoone atraktiivseks üürnike ja ostjate jaoks, suurendades müügipotentsiaali.
- Kõrgem üüritulu – kvaliteetne, sertifitseeritud hoone tõstab pinna atraktiivsust üürnike silmis, võimaldades küsida kõrgemat üüri ja tagades stabiilsema tuluvoo.
- Roheline mõtteviis igapäevaelus – energiakasutust optimeerivad lahendused ja jätkusuutlik arhitektuur aitavad elada keskkonnasõbralikumalt ilma mugavusi ohverdamata.
Hetkel kuum
Anton Nikitin: Iga välismaal ostetud üürikorter on Eestis ostmata jäänud korter.

- 3D-visuaal Avalon Plaza fassaadist
Arhitektuur, mis austab linna ja lisab uut väärtust
„Üritame mitte ainult tehnilise lahenduste, aga ka arhitektuurse lahenduse poole pealt pakkuda midagi erilist, kuna jätkusuutlik ei tähenda vaid rohelist, aga ka mugavust. Soovime, et tulemus oleks esteetiliselt nauditav, seetõttu on näiteks ka fassaadi valguslahendus pilkupüüdev ja hoone sisehoovi poolele tuleb vertikaalne haljastus,“ osutas Lood.
Avalon Plaza kerkib kahe olemasoleva maja vahele selliselt, et ta säilitaks harmoonia linna ajaloolise ja kaasaegse arhitektuuriruumiga. Kuigi üleminek on sujuv, toob uusarendus tänavapilti ainulaadse ja modernse aktsendi.
Kui hoovipoolne külg paistab silma avarate rõdude, klaaspiirete ja lopsaka vertikaalhaljastusega, tuues linnapilti ja sisehoovi juurde igatsetud rohelust, siis tänavapoolne külg elavdab majade müüri ning lisan linnaruumi visuaalset dünaamikat. Hoone kaks sisselõiget võimaldavad mugavat liikumist nii jalakäijatele kui ka sõidukitele.

- 3D-visuaal Avalon Plaza hoovipoolsest küljest
Arhitektuurset vormi ja hoone karakterit rõhutab erilahendusega fassaadivalgustus. Perforeeritud vertikaalsete moodulite helendav valgusmäng lisab hoonele mängulisust ja ainulaadsust. Lisaks on esile tõstetud hoone unikaalne heksagoni-mustriline pind, mille reljeefsust toob esile peenelt suunatud valgus. Rõdude väljaulatuvad vormid saavad õrna, rütmilise kuma, mis annab hoonele elegantse ja meeldejääva ilme.
Valgustuslahendused on kavandatud tasakaalukalt – valgusallikad on peidetud või jooksevad paralleelselt pindadega, tagades visuaalse harmoonia ja vältides valgusmüra linnaruumis. Öisel ajal reguleerib süsteem automaatselt valguse intensiivsust, et vältida üleliigset ning tihti ebameeldivat valgusmüra linnaruumis.

- 3D-visuaal Avalon Plaza fassaadist
Läbimõeldud lahendused keskkonnajalajälje vähendamiseks ja mugavuse tagamiseks
Jätkusuutlikkusele suunatud arenduse üks olulisi aspekte on targad tehnoloogilised lahendused, mis aitavad hoone keskkonnajalajälge vähendada ja elanikele pikaajalist mugavust tagada. Nõulik ütles, et üks selliseid lahendusi on Avalon Plaza hoones kasutatav kaugjahutus. „Tulevikus, kui võrguga on liitunud palju kasutajaid, on see keskkonnasõbralikum lahendus võrreldes lokaalse jahutusega,“ selgitas Nõulik. Lisaks vabastab kaugjahutuse kasutusele võtmine katuse kasulikku pinda, võimaldades sinna paigaldada päikesepaneelid, mis aitavad hoone energiavajadust veelgi tõhusamalt katta. Lokaalse seadme puudumise tõttu pikeneb jahutussüsteemi eluiga, kuna väheneb kohapealsete seadmete kulumine, hooldusvajadus ja rikete risk.
Vihmavee haldamiseks kasutatakse maa alla paigaldatud immutuskassette, mis suunavad krundile langeva sademevee pinnasesse. „Sellega püüame imiteerida looduslikku hüdroloogiat ning vähendada keskkonnamõju ja taristu ülekoormamist,“ märkis Nõulik. See lahendus aitab ennetada sademevee liigkoormust kanalisatsioonisüsteemidele ja toetab looduslikku veeringlust linnakeskkonnas.

- Äripindadele oodatakse ostjaid, kes soovivad oma ärisid õitsema lüüa südalinna tuiksoonel.
Lisaks energiatõhususele ja looduskeskkonna hoidmisele on hoones arvestatud ka elanike igapäevaste vajadustega. Ratturitele ja elektriautode kasutajatele on loodud mugavad ja turvalised parkimiskohad. See mitte ainult ei lihtsusta keskkonnasõbralike liikumisviiside kasutamist, vaid on ka vastus linnade aina rangematele transpordipoliitikatele, mis soodustavad autovaba või madala heitmega liikumist.
Kodu, mis hoiab väärtust ja keskkonda
Pealinna südames asuv Avalon Plaza premium-klassi hoone on tulevikku suunatud investeering. Arendaja soovib pakkuda kõrgema klassi mugavust. Hoonesse on integreeritud targa maja lahendused, mis muu hulgas võimaldavad kinnisvaraomanikel kaugjuhtimise teel reguleerida ventilatsiooni, jahutust ja kütet, tagades optimaalse sisekliima ja energiatõhususe. Lisaks aitab ülalmainitud LEED-sertifikaadi taotlemine hoone keskkonnajalajälge vähendada, sest läbimõeldud lahendused, nagu kaugjahutus, teadlikult valitud materjalid ja efektiivne vihmavee haldamine, loovad pikaajalist väärtust.
„Sellises hoones asuvad korterid on nõutud kaup ka aastate pärast – nende väärtus püsib ja kasvab ning neid on hiljem kergem müüda, sest lisaks südalinna asukohale panustame ka elukeskkonna kvaliteeti,“ tõdes Lood lõpetuseks. “Ostes kodu Avalon Plazasse, ei panusta sa ainult oma elukvaliteedi tõstmisesse, vaid ka jätkusuutlikumasse ja intelligentsemasse linnaruumi.”
Hea teada:
- LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) on rahvusvaheline jätkusuutliku kinnisvara standard, millele vastav hoone saab sertifikaadi (Certified, Silver, Gold või Platinum).
- Eeluuring määrab, milline sertifikaadi tase on konkreetse hoone jaoks saavutatav ja milliseid samme tuleb selleks astuda.
- LEED-standardi järgimine mõjutab Avalon Plaza hoone arenduseelarvet 1% ulatuses.
- Avalon Plaza äri- ja kortermaja on kahtlemata tulevikuprojekt!
- Hoone valmib 2025. aasta lõpuks. Praeguseks ajaks on hoone saavutanud juba täiskõrguse.
- Hoone kuulub AvalonEstates OÜ arendusprojektide hulka. Ehitaja on Bildgren Ehitus OÜ, arhitektuuri on loonud Arhitektuuribüroo Korrus OÜ ja omaniku järelevalvet teostab Inseneribüroo Telora OÜ.
- Täpsemat infot tulevikukodude kohta leiad veebilehelt www.avalonplaza.ee
Seotud lood
Kandideerimise tähtaeg 25.04.2025