Turuaktiivsuse kasv oli jaanuaris, võrreldes aastatagusega, oodatust laialdasem, mille juures tehingute arvu on toetanud alanenud intressimäärad; ka 2025. aasta vaates edasiselt intressimäärade langus püsib, kirjutab Arco Vara kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste.
![Arco Vara kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste.](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=2363b401-b35d-57b2-abb5-2f17d56a209f&width=3840&q=70)
- Arco Vara kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste. Foto: Andres Laanem
2025. aasta esimesel kuul tehti Eesti korteriturul kokku 1585 ostu-müügitehingut, mida oli hooajalistel põhjustel küll 11% vähem kui detsembris, kuid siiski koguni 22% enam kui veel 2024. aasta jaanuaris. Turuaktiivsuse kasv oli sealjuures geograafiliselt võrdlemisi laiapõhjaline, mille juures Tallinn küll vedas tehingute arvu suurenemise ulatust, kuid ostuhuvi kasvu sai täheldada siiski ka enamikes Eesti maakonnakeskustes. Võrreldes aastatagusega võis tehingute arvu vähenemist märgata pelgalt Jõgeval, Haapsalus, Rakveres ja Valgas ning sedagi enamikel juhtudel üsna marginaalses ulatuses. Taoline turusituatsioon on jätkuvalt viidanud asjaolule, et elamispindade turul on langustsükli põhi läbitud ning turul on alanud taaskordne kasvutsükkel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
Järgmised paar aastat keeravad elavneval ärikinnisvaraturul mitu senist trendi pea peale. Investoritel kujuneb uus suund. Kolm tunnustatud valdkonna eksperti avavad perspektiive - huviline, vaata, et Sa rongist maha ei jää.
1,7%-1,8% tase ei ole enam kaugel.
Selline kiire intressilangus tähendaks laenumaksjatele igakuiste laenumaksete vähenemist, elavdaks tarbimist ja investeeringuid, kirjutab Bigbank peaökonomist Raul Eamets.
Pane tähele - investorid jagavad investeerimissoovitusi
Ärikinnisvara muutub investoritele järjest atraktiivsemaks. Samas on ärikinnisvara pea kõigis segmentides käes pindadest küllastumine, kuid lahendus on olemas, märgivad saates Kinnisvaratund LHV Pensionifondide Kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim ja erainvestor Gundo Roosve.
SUUR LUGU. Saad teada, kui palju keskmise uue korteri hind kallineb ja mis veel juhtub
Kas maksutõusud söövad ära euribori languse mõju või vastupidi - ei ole vahet. Paistab, et ostja neelab aina varmamalt alla kõik takistused - sest eluasemeturu tõus paistab vältimatu. Arendajad ütlevad, millal järelturu kerkivad hinnad lükkavad uusarenduste hinnad omakorda kerkima.
Millega ja miks paistab silma Tallinna Laste Turvakeskuse uus hoone Tondil, sellest räägivad maja autorid, Kontsept Arhitektuuribüroo arhitekt/partnerid Kaidi Põder ja Margo Koppel, büroo Sirkel & Mall arhitekt Marit Aripmann ja hoone tellinud Tallinna Linnavaraameti arhitekt Katre Jõgeva.