Kui võtta kümne aasta normaalne keskmine, siis oleme sellelt tasemelt isegi üle, märkis Liveni nõukogu esimees ja Eesti kinnisvarafirmade liidu juhatuse esimees Andres Aavik eluasemete müügi statistika kohta.
- Liveni nõukogu esimees ja Eesti kinnisvarafirmade liidu juhatuse esimees Andres Aavik Foto: Raul Mee
Aastaalgus oli keerulisem, aga aastalõpp on üllatavalt hea, just viimane kvartal ja viimased paar kuud on ootusi ületanud ning olnud paremad kui oli arvata, märkis Aavik. Põhjustena tõi ta välja foonina euribori languse, samas on pärssiv olnud väga madal tarbijakindlus, ent “...ostjate hulgas on arvamus, et kinnisvarahind ja uue kodu hind tulevikus ei saa erinevatel põhjustel langeda, kui vaatame sisendeid, üksikuid tükke. Ehitushinnad on täna stabiilsed, pigem tõusevad, maahind tõuseb, kõik maksutõusud, mis meid järgmistel aastatel tabavad, need kõik kinnisvarahinda kindlasti odavamaks ei tee, pigem vastupidi,” nentis Aavik.
Seotud lood
Hindade nullpunkt on ammu läbi, turg on juba teel hinnatõusu poole
Elukondliku kinnisvara turg on rohelises. Turuaktiivsus rullib isegi maksutõusud maha - müüjad on aiva rasvasema või sees.
Oktoobri ligi 800 Tallinna korteritehingut kuus meenutab buumiaega. Ootus: järgmise aasta suveks langeb euribor alla 2%
Jõllitamse meistrivõistlused said mööda ja elukondliku kinnisvara valdkonnas puhuvad värsked tuuled. Alates septembrist on üle pika aja pankade laenukomisjonide laual ka kinnisvaraarendajate äriprojektid. Eluasemeturul vormuvad uued ja reljeefsed jõujooned.
Kuna kaubaks on läinud just odavamad korterid, mis turul saada, siis see võib olla ka põhjus, miks keskmine hind veidi allapoole tuli, kirjutab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla kommentaariks eluasemehinnaindeksi teemal.
Lõppeval aastal ärikinnisvaratehingute väärtus Poolas ületab Baltikumi oma ligi 5 korda. On selge, et kapital, mis ei leia enam sobivaid investeeringuid Baltimaades, mõjutab kohalikku turgu, märgib Summus Capitali Investeeringute juht Hannes Pihl Kinnisvarauudisetele. Ta näitab, millal Baltimaade suurinvestorite ja varade omanike huvid võiksid kohtuda.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.