Eesti kinnisvara- ja ehitussektor on kestlikkuse ning väikese keskkonna jalajälje saavutamiseks kasutanud seni vähe innovaatilisi lahendusi, tehnoloogiaid ja tehisaru võimalusi, kuid majanduslikult ebakindlad ajad on siiski sundinud mõttemuutusele ja koostöökohtade leidmisele, tõdesid eksperdid 16.10 toimunud kinnisvara- ja innovatsioonikonverentsil “Mõttemuutjad 2024”.
- Tuleb põhjalikult läbi mõelda, kuidas mitte ehitada maju, mida 10 aasta pärast riigil vaja pole, märkis Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Tarmo Leppoja. Foto: Margus Pahv
Konverentsil leiti, et ehituse- ja kinnisvarasektor on olnud aeglane muutuja ja oludega kohaneja, kuid viimaste aastate ebakindel ja kitsam majanduslik ning julgeoleku olukord on heas mõttes sundinud muutuma. „Tänast pingelist eelarve olukorda tuleb näha võimaluse, mitte piiranguna. Innovatsioon ja tehnoloogilised läbimurded on tihti sündinud vajadusest leida tõhusamaid lahendusi piiratud ressursside tingimustes ning avalik sektor peaks olema siin eeskujuks,” lausus konverentsi avades rahandusministeeriumi asekantsler Kaur Kajak. „On tõsiasi, et riigi investeeringud lähevad üha enam ainult energiatõhusatesse projektidesse. Kliimanõuete täitmiseks tuleb rohkem renoveerida ja energiakasutust vähendada, see nõuab mõttemuutust ja harjumuste muutust,” lisas Kajak.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.