Me oleme nullis euriboriga ja paariprotsendise intressimääraga ikka väga ära harjunud - sellist madalat intressimäära on meil olnud väga pikalt. Uus harjumine muutunud keskkonnaga on väga oluline märksõna, märkis kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
- Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark märgib kinnisvaraturu kohta, et kuskil mingit reipust ja hurraaga pealelendamist ei ole. Foto: Liis Treimann
"Intressimäära tõus, mis meil on aset leidnud, on kogu majanduskeskkonda ümberkujundamas. Me oleme nullis euriboriga ja paariprotsendise intressimääraga ikka väga ära harjunud, sellist madalat intressimäära on meil olnud väga pikalt. Uus harjumine muutunud keskkonnaga on väga oluline märksõna. Kinnisvarainvesteerimine on väga intressimäära tundlik - siin hammasrattad ragistavad rohkesti, enne kui nad koos tööle hakkavad, üksteise külge ärahaagivad. Kinnisvaraarendus on vähem intressimääratundlik, elamispidade ostmine aga on intressimääratundlik," arutles ta Äripäeva raadiosaates.
Seotud lood
Hirm majandusliku olukorra hullemaks muutumise ees on kaasa toonud madala nõudluse kinnisvaraturul ja ehituses, liiati naaseb Skandinaaviast Eestisse ehitajaid aina enam. Ent olukorral on ka rida helgemaid tahke.
Kohe-kohe on kätte jõudmas selle kümnendi parim hetk oma uue kodu ostmiseks enne järgmist tõusulainet.
Suurim defitsiit on Tallinnas ja pealinnast välja viivate põhimagistraalide äärde jäävatest ärikruntidest - eriti sellistest, kuhu saaks suuri mahte peale ehitada.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.