1Partneri küsitluses enamik ekperte: lähikuudel Tallinna korteriturul hinnad langevad
Uuringus osalenud eksperdid usuvad, et üüriturule on lähema poole aasta jooksul lisandumas uusi kortereid, kuid hinnad sellest samas odavamaks ei muutu.
1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter märgib, et hinna kasvupotentsiaal on seal, kus pakkumist on vähem. Foto: Andras Kralla
“Kinnisvarafirmade tippspetsialistid oskavad kõik excelis numbreid ritta seada ja nii vaatabki arvutuse lõpus vastu tulemus, kus oma kodu ostmine on võimaluse avanedes ka praeguste laenutingimuste baasil endiselt mõistlikum, kui üürimaksete näol kellegi teise investeerimisportfelli kasvatamine,” kommenteeris küsitluse tulemusi 1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter, kes ka ise vastajate hulka kuulus.
Unusta buumiaeg, Eesti eluasemeturg toimib praegu üsna tavapäraselt: korteri keskmine müügiaeg on 3-4 kuud ja elamul on see 6-12 kuud. Samas joonistuvad eluasemeturul aina selgemini välja kindlad trendid, mis edaspidi võimenduvad. Lisaks on ärikinnisvaras algamas uus tsükkel.
Tänane suhteliselt madal tehingute arvuga periood püsib tõenäoliselt ka veel 2024. aastal, üleriigiliselt taaskordselt algava kasvutsükli ajaline määratlemine saab regioonide baasil olema veidi erinev, kirjutab Arco Vara Kinnisvarabüroo analüütik Mihkel Eliste.
Tallinna korterite üüripakkumine kinnisvaraportaalis KV.EE on kasvanud 1600 korterini. Pakkumise suurenemine on enam-vähem ühtlane erinevates piirkondades ja erineva toalisusega korterite lõikes, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Elukondlik kinnisvaraturg on jätkuvalt ostjaturg. Samas müüjad endiselt püüavad võtta maksismusmi ja kui ostja teeb üle kümnendiku odavama pakkumise, jääb tehing venima. Tegijaks kinnisvaraturul on järelturg ning eelkõige magalad, kinnitab Uus Maa Kinnisvarabüroo juht Jaanus Laugus.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.