Laur: edaspidi tuleb arvestada väiksemate müügimahtudega
Lähiaastatel tuleb leida lahendusi veelgi energiatõhusamate hoonete ehituseks ja lisaks energiatõhususele ka, kuidas vähendada CO2 ehitusprotsessis ja ehitiseelukaares tervikuna.
Uute korterite müügimahud on jätkuvalt maas ja kõrge ning veel kerkiva intressimäära tõttu ei ole turu olulist elavnemist oodata, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Ehituse väikseid mahte võrreldes aastaga varasemaga näeme eelkõige sellepärast, et eelmisel aastal ei julgetud teha plaane. Kui erasektor ei ehita, siis on riigil võimalik võtta ette suuremaid projekte sest ehitusturul on ehitamise jõudlust rohkem, kirjutab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Eluasemelaenude mahtude kahanemine on nõudluspoole efekt. Võrreldes 2021. ja 2022. aastaga, näeme langust 20%-30%, ent, võrreldes ajaga enne koroonakriisi, on nüüdsed mahud üsna samas suurusjärgus, rääkis Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar Äripäeva raadios.
Põhjamaade, eriti Soome kinnisvaraturu kõikumised Eesti olukorda suurt ei mõjuta - on ju neist just viimasega side siinsetel kinnisvaraäridel tagasihoidlik. Liiati on Eesti arendajad tugevad ja ei näe vajadust suurinvestoritest fondidega kaupa teha. Vaiksele suvele võib vaheldust pakkuda sügis.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.