Bigbank: kodulaenude taotluste arv pööras jaanuaris tõusule
Uute kodude ostuhuvi pööras jaanuaris tõusule ning laenutaotlusi saabus jaanuaris ligi poole rohkem kui detsembris. Keskmine laenusumma oli jaanuaris 137 000 eurot, mis on ligi 25% suurem aasta varasema 110 000 euroga võrreldes, teatab Bigbank.
Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter. Foto: Andras Kralla
"Taotluste arvu kiire kasv näitab, et inimesed tahavad sobiva kodu leidmisel kiiresti tehingusse minna. Usutavasti loodeti vahepeal soodusmüükide lainet, mida aga ei ole saabunud ja pigem kardetakse nüüd ka tänastest parematest pakkumistest ilma jääda," kommenteeris Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter, kelle sõnul on mõningane korrektsioon toimunud nii müüjate kui ostjate ootustes.
Elukondliku kinnisvara hinnalanguse ootuste ja ennustuste taustal on see tõsisasi tegelikkuses juba suuresti toimunud, hinnapõhi paistab olevat käeulatuses. Kinnisvaraeksperdid osutavad, mis saab edasi.
Alanud aasta prognoosid kinnisvaraturule ei ole roosilised. Euribori jätkuv tõus ja majanduse negatiivne väljavaade avaldavad kinnisvarahindadele survet ning tänaseks on elukondliku kinnisvara osturalli läbi saanud. Kuid viimaste aastate buumi taltumine tähendab pigem seda, et turg liigub tavapärasesse rütmi, kirjutab SEB laenuekspertide juht Aivo Renser.
Käesoleva aasta esimesel kuul tehti Eesti korteriturul kokku 1248 ostu-müügitehingut, mida oli 29% vähem kui detsembris ning 33% vähem kui veel aasta tagasi samal perioodil. Kuigi tehingute arvu vähenemise tempo võrreldes detsembriga jaanuaris süvenes, võis siiski kuu teises pooles juba täheldada inimeste taaskordset kinnisvaraturul aktiivsemat osalemist, kirjutab Arco Vara kutseline hindaja ja kinnisvaraekspert Mihkel Eliste.
Analüüs näitab, et 2022. aasta keskel oli kinnisvara Eestis keskmiselt ligikaudu 15% ülehinnatud, sama aasta kolmes esimeses kvartalis kasvas kinnisvara hind aga umbes 24%, kirjutab Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja, kes pakub välja kolm selle hinda mõjutavat tegurit.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.