• 25.01.21, 15:44

Advokaat selgitab muutusi üürisuhetes

Võlaõigusseaduse muudatused andsid üürileandjale õiguse kirjutada eluruumi üürilepingusse varem keelatud kokkuleppeid ning võimaldavad üürilevõtjal ja üürileandjal sõlmida omavahel uusi, kirjutab Äri- ja ühinguõigusele spetsialiseerunud advokaadibüroo Hedman Partners Andres Kivi.
Üürikorter Pärnus
  • Üürikorter Pärnus Foto: Julia-Maria Linna
Advokaadibüroo Hedman Partners advokaadi Andres Kivi sõnul olid varem eluruumide üürilepingutes keelatud kokkulepped, mis nägid ette üürniku poolt leppetrahvi tasumist, remondifondi kulude kandmist ning kohustust tagastada üüriese ilma hariliku kulumise ja halvenemise tunnusteta.
Kui üürilepingus on sõlmitud vastavad kokkulepped, kuid üürnik otsustab omaniku loata näiteks pidada üüripinnal koduloomi, suitsetada, rikkuda pidevalt öörahu või jätta vahetamata suitsuanduri patarei, on üürileandjal õigus nõuda leppetrahvi, mille suurus on siiski üürniku kaitseks seadusega piiratud. “Ühe rikkumise eest määratav leppetrahv ei tohi ületada 10% kuuüürist, kõrvalkuludest ning korrashoiu- ja parenduskuludest. Teiseks ei tohi ühes kalendrikuus nõutavate leppetrahvide summa ületada 20% üürist ja viidatud kuludest,” selgitas advokaat Andres Kivi.
Jätkuvalt on tühised leppetrahvid rahaliste kohustuste rikkumise eest, näiteks kui üürilevõtja jätab maksmata üüritasu või korteriga kaasnevad kõrvalkulud. “Rahaliste kohustuste täitmisega viivitamisel võib nõuda viivist, mis on kokkuleppe puudumisel 8% aastas või vastavalt kokkuleppele kuni 24% aastas tähtaegselt tasumata summast,” lisas Kivi.
Korrashoiu- ja remondikulud võib jätta üürniku kanda
Kui varasemalt oli üürniku poolt hoone remondifondi tasumise kohustuses kokku leppimine tühine, siis nüüd saab kokku leppida, et mõistlikus ulatuses võib remondifondi tasumise kohustuse jätta üürnikule. “Kui hoones tehakse üksikuid parandustöid, näiteks tehakse koridori või katuse hooldust ning ei teostata pikaajalise mõjuga ja suure laenu võtmist vajavaid rekonstrueerimistöid, võib sellised kulutused jätta üürniku kanda,” täpsustas Advokaadibüroo Hedman Partners advokaat Andres Kivi.
Seejuures puudutab muudatus üksnes hoone kui terviku ja mitte üksiku elamispinna korrashoiu- ja parendamiskulusid. See tähendab, et kortermaja puhul võib üürniku kanda jätta kaasomandis oleva osa korrashoiu- ja parenduskulud (nt fassaad, koridorid, katus, kelder jmt). Konkreetse korteri kulutuste hüvitamises kokku leppida ei või.
Kasutamisest tekkinud kulumise kõrvaldamise võib jätta üürniku kanda
Varem lähtus seadusandja eeldusest, et asja kasutamisest tekkiva hariliku kulumise ja halvenemise kulu peab üürileandja arvestama üüritasu sisse. Nüüd aga võivad üürileandja ja üürilevõtja kokku leppida, et üürilepingu lõppemisel peab üürnik tagastama korteri samas seisundis või kasutamisest tekkinud kulumise kõrvaldamiseks peab ta kandma mõistlikud ja vajalikud kulud.
Hedman Partnersi advokaat rõhutas, et seadusandja ei ole muudatusega võimaldanud kokku leppida, et üürnik kõrvaldab sellised puudused, mis ei ole tekkinud asja kasutamisest üürniku poolt. “Näiteks kui katus hakkas üürilepingu kehtivuse ajal lekkima, ei ole see üürniku süü ja sellest tekkinud kahju ei pea üürilevõtja oma kuludega kõrvaldama. Kui aga üürnik on kasutanud elamispinda korrapäraselt ja õigesti ning selle käigus on korter või selle sisustus loomulikult kulunud, peab üürnik vastava kokkuleppe olemasolul olukorra oma kuludega taastama,” tõi Andres Kivi näite.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused
Tallinn on läbi tegemas suurt muutust. Peatänava projekt, mis muudab südalinna jalakäijasõbralikumaks ja äriliselt atraktiivsemaks, on lõpuks taas päevakorras. See tähendab, et kesklinna kinnisvara saab uue väärtuse – ja just praegu avaneb haruldane võimalus omada äripinda, mis asub selle arengu südames.

Hetkel kuum

SIRIN Developmenti tegevjuht Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.03.25, 11:59
Leedu suurarendaja 3 soovitust Eesti ärikinnisvara arendajatele
Rail Baltica sisaldab arendajatele ohukohti. Vaata, millised need on.
Lutheri ajalooline kvartal pealinna südames on tõeline kroonijuveel. Ühe vanima vabrikuhoone tuulelipul särab aasta 1877.
Uudised
  • 31.03.25, 06:45
Vaid julgetele visionääridele: südalinna kroonijuveel jääb ripakile
Vaata suurejoonelisi visuaale, milliseks planeeriti ajalooline ala arendada.
Ober-Hausi Kinnisvara juht Keir Hildebrand vaatab olukorrale karmi realistina.
Suur lugu
  • 02.04.25, 06:30
Käibemaksutõus tuleb alla neelata arendajatel ja seda naeratusega läbi pisarate
Kohanemisvõimetus maksab arendajale kätte valusalt. Rida tunnustatud eksperte avavad pildi kogu oma vastuolulisuses ja värve kokku hoidmata
Ajalooline kvartal metropoli südames on tõeline kroonijuveel. Lutheri vabrikuhoone tuulelipul ilutseb aasta 1877.
Uudised
  • 26.03.25, 09:46
Pane end valmis: Lutheri kvartal võib olla varsti müügis
Vaata galeriid ja saa teada, millised on arendaja mõtted.
1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Uudised
  • 28.03.25, 10:11
Osta uus kodu, sest käes on soodsaim hetk
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 28.03.25, 10:45
Äripindade üüripakkumiste arv Tallinnas paisus, ruuduhind on surve all
Vaata graafikut, kus ja kui palju on ruuduhind muutunud
Käesoleva aasta lõpuks peaks hoone valmima sellisel kujul (Visuaal: Arhitektuuribüroo Panda).
Uudised
  • 31.03.25, 10:36
Capital Mill pani Grünbergi majale nurgakivi
Vaata, mis seisis selle koha peal enne.
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele