Pärnu maantee 69 vana tööstushoone teisel korrusel müüakse elamiseks kortereid, mis on registreeritud büroodena. Turuosaliste sõnul on tegu laialt levinud JOKK-skeemiga, mille eesmärgiks on vältida linna poolt eluruumidele kehtestatud parkimiskohtade nõudeid.
Pärnu maantee vana tehasehoone teisel korrusel tegutses viimati Bamba piljardiklubi. Nüüd on sinna vaheseintega rajatud hulk ruume, mida müügikuulutustes nimetatakse korteriteks, kuid juriidiliselt on tegu büroodega. Hoone kannab nime Erwini maja.
"Müüa hoovipoolne loft-tüüpi 2-toaline väike-korter Tallinna kesklinnas," seisab Fisk Kinnisvara müügijuhi Jarno Kaupmehe üles riputatud kuulutuses. Pinnad sobivad kirjelduse järgi nii isiklikuks kasutamiseks, majutusteenuse pakkumiseks kui ka bürooks.
Fiski müügijuhi Jarno Kaupmehe meelest on pindade büroona arvelevõtmine igati korrektne. "Täpselt samamoodi müüvad kõik teised arendajad ja maaklerid," kinnitas ta.
Erwini majast kirjutas augustis ka ERR. Toona põhjendas Kaupmees ruumide äripindadena müümist muu hulgas sellega, et krundil pole parkimiskohti.
Sarnaselt Erwini majaga on büroona arvele võetud ka Scandium Kinnisvara nn Laava maja Mustamäel Laki tänaval, kuhu on rajatud väikesed korterid. Ettevõtte juhatuse liige Maido Lüiste õigustas seda parkimiskohtade probleemiga. "Väga lihtne põhjendus - meie majas on 121 üürikorterit. Kui need teha elumaale, peaks iga korteri kohta olema vähemalt üks parkimiskoht või rohkemgi, sõltuvalt, mis tsoonis hoone paikneb. Näeme, et üürnikud ei vaja neid. Laava majas on 13 parkimiskohta ja meil oli tükk tegemist, et neid maha müüa," ütles Lüiste.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.