• 27.05.19, 18:22
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Millised 4 tegurit mõjutavad kinnisvaraturgu kõige rohkem?

Kui ülemaailmsed rahanduskriisid välja jätta, siis kohalikul tasandil on peamiselt neli tegurit, mis kinnisvaraturgu mõjutavad, kirjutab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.
Millised 4 tegurit mõjutavad kinnisvaraturgu kõige rohkem?
  • Foto: Andres Haabu
1. Laenuraha hind
Raha hinnaga on hetkel kõik väga hästi. Euribor on negatiivne ja lähiajal pole selle suurt tõusu oodata, ka pankade eluasemelaenude marginaal jääb vahemikku 2-2,5%, mis teeb laenutooted suhteliselt odavaks ja suurendab inimeste laenu- ning ostuvõimet.
Kuid mida ahtamaks jääb konkurents kohalikul pangandusturul, seda jõulisemalt hakkavad ka pangamarginaalid tõusma, lisaks tuleb arvestada, et Euribor ei jää negatiivseks igavesti. USA-s on FED-i intressimäär juba 2,5%, Euroopa ei saa jääda igavesti odavat raha nautima, küsimus on eelkõige selles, kas tõus tuleb aastal 2020 või 2021.
2. Demograafia
Selles kontekstis on Eesti kinnisvaraturule probleemid sisse kodeeritud. Inimesed kolivad töökohtade nimel kahte suuremasse linna, väiksemad piirkonnad surevad lihtsalt aegamisi välja ja kõige murettekitavam on asjaolu, et 5-10 aasta pärast on kinnisvaraturul aktiivseid noori vanuses 25-29 umbes kolmandiku võrra vähem. Tulevikus hakkab Eestis sõna otseses mõttes elamispindasid üle jääma. Meil on aastakümneid demograafiline kriis olnud, kuid nüüd hakkavad selle mõjud tundma andma.
3. Majanduskeskkond
Siia alla kuuluvad nii tööhõive, ostuvõime, konkurentsivõime eksporditurgudel jms. Tööpuudus on meil rekordiliselt madal, palgad suhteliselt korralikud ja töökäte puuduse korvamiseks on palgatud kümneid tuhandeid välismaalasi, peamiselt ukrainlasi, peamiselt ehitussektorisse. Elu tundub nagu lill, aga kinnisvaraturu mõistes on see meeletu risk, mida isehakanud üüriinvestorid on võõrtööjõu üürinõudluse teenindamiseks võtnud. Enamus laenu abil korteri ostnud üüriinvestoritest võivad ju kiidelda, et neil on kohalikud üürnikud, kuid tegelikult on kõik tehingud omavahel ahelas. Kui ehitusturu jahenemisel kaob Eestist 10 000 või rohkem ukrainlast, jääb mitu tuhat korterit tühjaks ja ka üürihinnad kukuvad kolinal. Siis on küsimus ainult selles, kas üüriinvestoril on piisavalt kapitali, et mõned aastad omast taskust üürihinna ja laenumakse vahe kinni maksta. „
Eraldi teema on ekspordivõime. Eesti on üks väheseid riike maailmas, mille ekspordi ja impordi mahud on võrdsed ja see pole üldse hea näitaja. Piltlikult öeldes ostame me tooraine Poolast sisse, vormime sellest mingi toote ja müüme põhjamaadesse edasi, aga kui põhjamaalastel muutub selle toote ise tegemine odavamaks, on Eesti mängust väljast ja oleme lihtsalt üks külmunud majandusega riik 59. laiuskraadil.
4. Poliitilised otsused
Poliitilised otsused on seotud maksude ja garantiidega, investeeringutega infrastruktuuri ja üleüldise investeerimiskliimaga. Tegelikult ei ole välisinvestorid Eestisse väga teretulnud ja see on suur miinus.
Teisalt on kohalikul tasandil kinnisvara soetamine ja omamine tehtud väga talutavaks. Meil puudub kinnisvaramaks, paljudel juhtudel on inimestel maamaksust vabastus, KredExi toel on võimalik noortel peredel ja energiasäästlikesse majadesse osta elamispind vähendatud omafinantseeringuga, turg on sellega kohanenud ja aastatega paika loksunud. „Loodetavasti jäävad kunagised valimislubadused, mille kohaselt hakkaks riik garanteerima tervet eluasemelaenu omafinantseeringut, ajaloo prügikasti, sest see ajaks turu lühiajaliselt ülimalt kuumaks, kuid sellevõrra tuleb ka jahtumine valusam,“ lisas ta.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks võib öelda, et Eesti kinnisvaraturul on omad võlud, kuid ka omad valud, mida tasub igal varaostjal silmas pidada. Me ei näe, et midagi liiga head või liiga halba üleöö toimuks, kuid peame olema muutusteks valmis ja võimalusel koguma kehvemate aegade jaoks ka väikest rasvavaru. Ja loomulikult on nii, et meie siin oma pisikeses konnatiigis võime analüüsida turgu palju tahame, ent kui näiteks USA läheb Iraani või Põhja-Koreaga sõjajalale, ei tähenda kohalikud targutused enam mitte midagi, sest selliste sündmustega muutub juba terve maailm.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 08:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.

Hetkel kuum

Rahakrabin muutus aastaga valjemaks - selle lõhn tuntavamaks.
TOP
  • 15.11.24, 06:30
Arendajate III kvartali käibe TOP: eliidi renessanss sai vunki juurde
Mängu tuli veel üks tegija ja edetabel tõmbas pöördesse
Colliers International Advisors OÜ partner Avo Rõõmussaar analüüsib eesootavat (Foto: Colliers International Advisors).
Uudised
  • 15.11.24, 09:00
Ärikinnisvara vakantsusemäära lagi on veel saavutamata
Selgusid mainekaimad arendajad ja kuumimad kohad
Uudised
  • 18.11.24, 10:25
Selgusid mainekaimad arendajad ja kuumimad kohad
Miljonäride klubi kasvab.
TOP
  • 20.11.24, 06:30
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvab ja kosub
Poole aasta lõikes on kasv hüppeline.
Summus Capitali Investeeringute juht Hannes Pihl näitab suunad kätte (Foto: Summus Capital).
Uudised
  • 13.11.24, 06:30
Ärikinnisvara edukuse loovad edaspidi need 3 prioriteeti ja trendi
Kasvavad ESG-nõuded ja sellega seoses suurenevad ehituskulud ei ole enam uueks väljakutseks, vaid uueks reaalsuseks.
Restate'i nõukogu liige Ardi Roosimaa analüüsib olukorda valdkonnas.
Uudised
  • 13.11.24, 10:15
Lao- ja tööstuspindasid ähvardab ülepakkumine
Roosimaa: meeleolu muutmiseks on vaja enamat, kui tulevikulubadused ja raha hinna langetamine
Kindluse Kodu ridaelamu, esimesed sellised peaksid valmima 2026. aasta keskel.
Uudised
  • 15.11.24, 10:31
Everaus alustas 45-miljonilise arenduse rajamisega
Arendaja müüb ka hoonestamata elamukrunte
Korterelamud Viimsis Kaluri ja Kivila tänaval. Rajatud on 30 × 136 jm maasoojuspuurauke.
  • ST
Sisuturundus
  • 05.11.24, 13:54
Puuraukudega maaküte on hea lahendus nii renoveeritavale korterelamule, mõisale kui ka kirikule

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele