Eelmise aasta 31. detsembriga lõppes uutele üle 50-kilovatise võimsusega elektrienergia tootmisseadmetele võimalus pääseda senisesse taastuvenergia toetusskeemi, mis tõi juurde ligikaudu 100 megavati ulatuses päikeseelektrijaamu, teatab Elering.
- Äsja valmis PAKRI Teadus- ja Tööstuspargis kahe jalgpalliväljaku suurune päikesepark Foto: PAKRI Teadus- ja Tööstuspark
Koos varem valminud jaamadega ulatub päikesest elektrit tootvate elektrijaamade koguvõimsus 2019. aasta alguse seisuga ligikaudu 110 megavatini.
Viimase kahe nädala jooksul registreeris Elering 165 uut päikesejaama, mis olid detsembri lõpus valmis elektrienergia tootmiseks, aga millel tuleb taastuvenergia toetuse saamiseks lõpule viia vajalikud toimingud oma võrguettevõtjaga.
Lisandunud päikeseelektrijaamade keskmine võimsus on 380 kilovatti ja suuremate, üle 500-kilovatise võimusega päikesejaamade arv ületas 40 piiri.
Kokku on Eestis praegu enam kui 1600 päikeseelektrijaama, millest enamuse moodustavad väikesed eramajade katustele paigaldatud päikesepaneelid. Kuni 50-kilovatised tootmisseadmed saavad toetusskeemi pääsemist taotleda kuni 2020. aasta lõpuni.
Kui 2017. aastal moodustas päikesejaamade toodang Eestis toodetud taastuvenergiast vaid 0,3 protsenti ja eelmisel aastal 0,9 protsenti, siis lähematel aastatel võib toodang kasvada 4-6 protsendini taastuvenergiast.
Taastuvenergia toetus ulatub päikeseenergia tootjatele nagu ka teistele taastuvatest allikatest elektrit tootvatele jaamadele 53,7 euroni megavatt-tunni kohta. Toetust saab 12 aasta jooksul alates toetuse saamise õiguse tekkimisest.
Seotud lood
PAKRI Teadus- ja Tööstuspargil valmis Paldiski linna servale 2 jalgpalliväljaku suurune päikesepark, mis võimsuselt suudaks ära katta ligi 300 kodumajapidamise energiavajaduse.
Kinnisvaraarendusettevõte Avalon ehitab Tartu mnt 44 aadressile LEED sertifikaadi nõuetele vastavat äripindadega korterelamut. Selle teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et Avalon on üks esimesi arendajaid, kes korterhoonele kvaliteedisertifikaati taotleb.