• 25.11.18, 18:22
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Infokadu ja vääriti mõistmine ei pea olema ehituse tulevik

Infokadu ja vääriti mõistmine on ehitusvaldkonnas üsna levinud märksõnad. Nordeconi arendusjuht Miina Karafin ja digitaalehituse valdkonna konsultant Risto Vahenurm on otsustanud seda muuta ning on asunud ehitusprojekti tellijaid koolitama BIM-i ja kaasaegsete tehnoloogiliste meetodite kasutamise teemadel.
Infokadu ja vääriti mõistmine ei pea olema ehituse tulevik
  • Foto: Stella-Kaisa Kanemägi
Pane tähele!
29. jaanuaril jagavad Miina Karafin ja Risto Vahenurm koolitusel „Kuidas targalt ehitusprojekti tellida?“ infot mudelprojekteerimise väärtusest ehitusprojekti planeerimisel, ehitamisel ning hilisemal haldamisel ja õpetavad 3D projekt-dokumentatsiooni käsitlema.
Rohkem infot koolituse kohta vaata SIIT.
Karafini ja Vahenurme sõnul on täna probleem selles, et tellijad ei tegutse projekti tellimisel piisavalt teadlikult. Tööde käigus selgub sageli, et kui oleks planeerimise faasis asju natukene rohkem läbi mõeldud, oleks lõpptulemus olnud palju parem.
Kuigi BIM (lühend sõnadest Building Information Modeling) ehk ehitise infomudel on muutunud kättesaadavaks ka väljaspool kitsast professionaalide ringi, on olukord hetkel selline, et projekteerijad ja ehitajad panevad kumbki andmeid oma keskkondadesse ja ei kooskõlasta neid kuidagi ning tellija ei oska sageli neid andmeid ka lugeda, mistõttu jääb tal tegelik kasu saamata.
Uue koolituse eesmärk on panna just ehitusprojekti tellijaid mudelprojekteerimise väärtust mõistma. BIM on strukturaalse andmebaasina kõikide ehitusandmete kogum, millest on lihtne teha "visuaalseid" ja "arvulisi" päringuid. Selles keskkonnas on võimalik hoonet testida ja mõista selle käitumist veel enne, kui tegelik ehitamine algab. See seob ehitise info ühtsesse 3D mudelisse ning võimaldab kõikidel asjaosalistel ühtse meeskonnana tegutseda kogu projekti eluea vältel, alates projekteerimisest ja ehitusest kuni hoone ülalpidamiseni välja.
Lisaks dokumentatsiooni kiiremale loomisele aitab see ehitus- ja projekteerimisvigu vältida. See pole üldse harv juhus, et ventilatsiooni planeeritakse ühes keskkonnas, torustikku teises ja elektrit kolmandas. Kui need töösse võetakse selgub, et erinevad tehnosüsteemid ei mahu ära, sest planeerimisfaasis ei arvestatud teineteisega ning alguse võib saada kulukas kaos. Väga palju odavam on midagi ümber teha digikeskkonnas ning neid probleeme juba planeerimisfaasis ennetada.
BIM võimaldab kõikidele asjaosalistele ligipääsu infomudelile samal ajal, kasutades selleks erinevaid koostoimivaid tehnoloogilisi rakendusi. Kuna andmeid hoitakse tsentraalselt, siis kajastub igasugune muudatus hoone projektis automaatselt kõikides vaadetes nagu korruseplaanid, lõiked ja vaated. Ühtlasi on mudelis talletatud kogu ehitusega seonduv informatsioon, mis annab tellijale võimaluse hilisema halduse käigus leida võimalikult lihtsalt vajalikku informatsiooni seadme või materjali hoolduse ning toote tarnija kohta.
BIM muudab nii ehituse, kui ka projekteerimise protsessi läbipaistvamaks, vähendades sellega riske tellija jaoks ning tagades kvaliteetsema lõpptulemuse tarbijale. Potentsiaalne kasu realiseerub vaid siis, kui sellest oskavad kasu lõigata kõik ehitusprojekti osalised - alates tellijast ja projekteerijatest kuni pea- ning alltöövõtjateni. 
Autor: Keit Ausner Äripäeva Akadeemia

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 15:18
Jätkusuutlikkuse sertifikaadil on kinnisvaraturul kaalu
Kinnisvaraarendusettevõte Avalon ehitab Tartu mnt 44 aadressile LEED sertifikaadi nõuetele vastavat äripindadega korterelamut. Selle teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et Avalon on üks esimesi arendajaid, kes korterhoonele kvaliteedisertifikaati taotleb.

Enimloetud

1
Uudised
  • 08.01.25, 06:30
Alanud aasta toob muutusi arendajate ringi ja ostjate käitumisse
SUUR LUGU. Saad teada, kui palju keskmise uue korteri hind kallineb ja mis veel juhtub
2
Uudised
  • 14.01.25, 06:45
Kinnisvarasse investeerida tasub, väärismetallidesse samuti
2 eksperti kommenteerivad ja jagavad soovitusi
3
Uudised
  • 14.01.25, 10:48
Everaus paisutab ärikinnisvara portfelli
4
Uudised
  • 14.01.25, 10:22
Tallinna korterite hinnad püsivad 2025. aastal paigal
Vaata, kuidas on korteri ruutmeetrihind muutunud viimase 5 aasta jooksul
5
Uudised
  • 08.01.25, 10:48
Need kinnisvarasektori firmad võttis Tööinspektsioon kontrolli alla
6
Saated
  • 09.01.25, 13:00
Eksperdid: rahvusvaheliste kleepekapanijate asemel võiks toetada siinseid arendajaid

Viimased uudised

Uudised
  • 15.01.25, 06:30
Arendajate ja vahendajate 3 väljakutset aastal 2025
Reaalsus ei kaunista, Ingvar Allekand: Konkurentsiamet peaks ikkagi piinlikkusest maa alla vajuma.
Uudised
  • 14.01.25, 15:48
Hispaania kavandab korterite üüriärile kõrgemaid makse
Uudised
  • 14.01.25, 11:57
Fermi hakkab eriplaneeringuga tuumajaamale asukohta otsima
Uudised
  • 14.01.25, 10:48
Everaus paisutab ärikinnisvara portfelli
Uudised
  • 14.01.25, 10:30
Riik avas Ida-Virumaa kortermajade 10-miljonilise taotlusvooru
Uudised
  • 14.01.25, 10:22
Tallinna korterite hinnad püsivad 2025. aastal paigal
Vaata, kuidas on korteri ruutmeetrihind muutunud viimase 5 aasta jooksul
Uudised
  • 14.01.25, 06:45
Kinnisvarasse investeerida tasub, väärismetallidesse samuti
2 eksperti kommenteerivad ja jagavad soovitusi
Uudised
  • 13.01.25, 12:33
Invego pakub koduostu toetust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele