• 11.01.18, 09:26
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Sügav miinus hindamisakti sisse kirjutatud

Kui väikeinvestorid lugenuks tähelepanelikult EstateGuru kaudu raha otsinud Urmas Labande vara hindamisakte, märganuks nad kohe laenuvõtja unistuste ja karmi tegelikkuse vahel haigutavat kuristikku ega oleks tõenäoliselt ämbrisse astunud.
Kinnisvara eksperthinnang sisaldab olulisi andmeid tootluse arvutamiseks, kuid investoril tuleb need andmed üles leida ja end teenima panna.
  • Kinnisvara eksperthinnang sisaldab olulisi andmeid tootluse arvutamiseks, kuid investoril tuleb need andmed üles leida ja end teenima panna. Foto: Pixabay
PANE TÄHELE!
17. jaanuaril korraldas kinnisvarauudised.ee veebiseminari, kus rääkisime, kuidas eksperthinnangust tootluse arvutamiseks vajalikku infot otsida, kui vara ostetakse väljaüürimiseks, flippimiseks, kinnisvaraarenduseks või soovitakse anda sellist äri tegevale isikule kinnisvara tagatisel laenu.
Veebiseminari viis läbi kutseline hindaja ja riiklikult tunnustatud ekspert, Eesti Kinnisvara Hindajate Ühingu juhatuse liige ning Lahe Kinnisvara Viljandi piirkonna juht Karin Lapp.
Vaata veebiseminari infot SIIT.
Hindajad tõid Toome puiestee projekti puhul selgesõnaliselt välja kõik puudused, mis takistavad maja kasutada ja müüa.
Esiteks, maja kasutus. Seda takistasid nii pooleli jäetud ehitustööd, valmidusaste, suurus ja planeering kui ka asukoht. Eelmise buumi ajal alustatud maja on Eesti tüüpilise majaostja – lastega pere – jaoks liiga suur, liiga kallis ja ka mõttetult kallis ülal pidada. Lastega pere maja hinnapiir jookseb kuskil 250 000 euro kandis.
Hindajad on välja toonud, et maja asub heas ja vaikses piirkonnas. Investori nurga pealt vaadates tuleks aga kohe küsida, kas see on ka äri tegemiseks hea ning vajalik. Ehk kui kinnisvara on küll kõrgelt hinnatud piirkonnas, kuid kvartali sees, ei ole maja tõenäoliselt klientidele ei nähtav, hästi üles leitav ja ligipääsetav ega teatud tüüpi kasutuseks ka piisavalt esinduslik. Selline suur maja ei sobi näiteks üürileandmiseks müügi ja klienditeenindusega tegelevatele ettevõtetele ega välissaatkondadele.
Teiseks, arenduspotentsiaal. Tõsi on see, Nõmmel maksab vähemasti 250 000 ainuüksi mõttetu ehitisega krunt. Päris tühje maatükke, kuhu ehitada saaks, on Nõmmel äärmiselt vähe. Kuna Nõmme ajaloolise ilme säilitamiseks kehtivad aga ranged ehituspiirangud, vaatavad ostjad esmalt, kas olemasolevat ehitist saaks kohe lammutada või kas krunt on piisavalt suur, et seda jagada ning ehitada kaasaegset maja juurde. Toome pst krundi suurus ei kannata jagamist välja.
Tõenäoliselt lubataks Toome pst projekti maja lammutada, kuna tegu ei ole ajalooväärtusega. Aga miks peaks tagatisvara ostja sellisel juhul maksma rohkem, kui maksab krunt? Niigi lisanduvad ostuhinnale ju lammutuse, uue projekti tellimise ja nullist ehitamise kulud?
Kolmandaks, võimalik tulu väljaüürimisest. On vaja küsida, kui suur eksperthinnangus vara kasutajatena toodud sihtgrupp on, kes sinna kuuluvad ja kui palju üüri nad maksta suudavad või tahavad. Eestis ei ole eramute üürimine kuigi tavaline, eriti jõukama elanikkonna seas. Kel vähegi sissetulekuid ning laenuvõimekust, ostab omale kas krundi ja ehitab või soetab järelturult kena maja, mis sobib koheseks kasutamiseks. Igal juhul ületab suure ja esindusliku eramu igakuine üür kaugelt tavalise lastega pere rahalised võimalused. See tähendab, et kinnisvarainvestoril ei saa suure Toome pst eramu kerge, kiire ega kasumliku väljaüürimisega arvestada.
Neljandaks, pikalt lõpetamata ehitustööd. Kui varasemate aastakümnete trende järgiva maja ehitust on alustatud paljude aastate eest, eeldab hoone kasutuselevõtt ehituse lõpetamise kõrval tungivat vajadust ka planeeringut kohandada, üht-teist ümber ehitada. See teeb ehitustööde lõpetamise kallimaks ja vähendab projekti tootlust. Kui maja ei vasta algsele projektile või muutunud ohutusnõuetele nii, et ei ole lootust saada kasutusluba, võib juba tehtud tööde ümbertegemine minna päris-päris kalliks. Lisakulutusi võib tekkida ka konserveerimise puudujääkidest või kasvõi sellest, kui hoonet ei ole pikki aastaid köetud.
Viiendaks, nõudlus ja prognoositav müügiperiood. Siin mängivad suurimat rolli vara asukoht ja tüüp, kasutatavus ning võime omanikule raha teenida. Hindajad tõid Toome pst projekti puhul välja, et nõudlus isegi täiesti valmis kallima hinnaklassi eramute järele on Eestis väike ja seetõttu võib isegi heas asukohas paikneva projekti müügiperiood osutuda väga pikaks.
Vahel arvatakse, et nõudlust saab turgutada ja müüki kiirendada kinnisvara hinna alandamisega. Enamasti saabki, kuid tasub arvestada, et tõmbekeskustest väljaspool on hulgaliselt ka sellist kinnisvara, mida ei investoril ei tasu osta isegi 1 euro eest, kuna kinnisvara omamisega kaasnevad alati kohustused. Mida edasi, seda raskem on rahavoogu mitte teenival investoril näiteks maamaksu tasumisest ja kinnisvara korrashoiu kohustusest pikka aega kõrvale hoida.
Mida Urmas Labande Äripäeva ajakirjanikule kinnisvaraarendusest rääkis, loe SIIT.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 15:18
Jätkusuutlikkuse sertifikaadil on kinnisvaraturul kaalu
Kinnisvaraarendusettevõte Avalon ehitab Tartu mnt 44 aadressile LEED sertifikaadi nõuetele vastavat äripindadega korterelamut. Selle teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et Avalon on üks esimesi arendajaid, kes korterhoonele kvaliteedisertifikaati taotleb.

Enimloetud

1
Uudised
  • 08.01.25, 06:30
Alanud aasta toob muutusi arendajate ringi ja ostjate käitumisse
SUUR LUGU. Saad teada, kui palju keskmise uue korteri hind kallineb ja mis veel juhtub
2
Uudised
  • 14.01.25, 06:45
Kinnisvarasse investeerida tasub, väärismetallidesse samuti
2 eksperti kommenteerivad ja jagavad soovitusi
3
Uudised
  • 14.01.25, 10:48
Everaus paisutab ärikinnisvara portfelli
4
Uudised
  • 14.01.25, 10:22
Tallinna korterite hinnad püsivad 2025. aastal paigal
Vaata, kuidas on korteri ruutmeetrihind muutunud viimase 5 aasta jooksul
5
Uudised
  • 08.01.25, 10:48
Need kinnisvarasektori firmad võttis Tööinspektsioon kontrolli alla
6
Saated
  • 09.01.25, 13:00
Eksperdid: rahvusvaheliste kleepekapanijate asemel võiks toetada siinseid arendajaid

Viimased uudised

Uudised
  • 15.01.25, 06:30
Arendajate ja vahendajate 3 väljakutset aastal 2025
Reaalsus ei kaunista, Ingvar Allekand: Konkurentsiamet peaks ikkagi piinlikkusest maa alla vajuma.
Uudised
  • 14.01.25, 15:48
Hispaania kavandab korterite üüriärile kõrgemaid makse
Uudised
  • 14.01.25, 11:57
Fermi hakkab eriplaneeringuga tuumajaamale asukohta otsima
Uudised
  • 14.01.25, 10:48
Everaus paisutab ärikinnisvara portfelli
Uudised
  • 14.01.25, 10:30
Riik avas Ida-Virumaa kortermajade 10-miljonilise taotlusvooru
Uudised
  • 14.01.25, 10:22
Tallinna korterite hinnad püsivad 2025. aastal paigal
Vaata, kuidas on korteri ruutmeetrihind muutunud viimase 5 aasta jooksul
Uudised
  • 14.01.25, 06:45
Kinnisvarasse investeerida tasub, väärismetallidesse samuti
2 eksperti kommenteerivad ja jagavad soovitusi
Uudised
  • 13.01.25, 12:33
Invego pakub koduostu toetust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele