• 05.04.11, 08:26
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Saksamaa alustab eksperimenti

Saksamaa plaanib maailmas esimese ja seni ainsa tööstusriigina täielikult loobuda tuumajaamadest. Tegemist on eksperimendiga, millest on palju võita, aga palju on ka kaotada.
Tõuke Saksamaa kannapöördeks suhtumises tuumajaamadesse andis õnnetus Fukushima tuumajaamaga. Füüsikuharidusega kantsler Angela Merkel on nüüd veendunud, et tuumaajastu on läbi. „Tuumaenergia kujutab endast reaalset ohtu,“ on Merkel öelnud ja usub ühtlasi, et Saksamaa peab nii kiiresti kui võimalik sellest loobuma. Kohe Fukushimas toimunu järel lülitati välja 7 Saksamaa vanimat tuumajaama, et kontrollida nende ohutust. Uuesti käima neid enam tõenäoliselt ei pandagi.
Värske ajakiri Spiegel on avaldanud pika analüüsi teemal mis saab Saksamaast, kui ka ülejäänud 10 tuumajaama töö lõpetavad. Seni tootsid nad 22 protsenti riigis vajaminevast elektrist. Kui kiiresti suudetakse tööle panna alternatiivsed energiaallikad, millised need olema saavad, kui palju see nn energeetiline kannapööre maksab ja kuidas see mõjutab majandust?
71 protsenti sakslastest ütleb Jaapani katastroofi järel, et tuumajaamad tuleb sulgeda ning selle nimel ollakse nõus ka tulevikus elektri eest rohkem maksma.
Elektri hind tõuseks tuumaenergiast loobumisel 10 – 30 %. Rõhuda on põhiliselt plaanis tuuleenergiale, samuti biokütusest ja maagaasist elektrit tootvatele jaamadele. Investeeringud taastuvenergiasse on umbes 136 miljardit eurot. Samas tasuksid need end ära hiljemalt aastaks 2031, millest alates säästaks Saksamaa järgneva 10 aasta jooksul 273 miljardit eurot.
Majandus võidaks
On kõlanud arvamusi, nagu satuks Saksa majandus tuumaenergiast loobumisel sügavasse kriisi. Spiegel üritab tõestada, et nii see ei ole. Enamike Saksa ettevõtete energiakulud moodustavad kogukuludest vähem kui 10 %. Erandiks vaid alumiiniumi-, tsemendi- ja terasetootjad, kus energiakulud moodustavad kuludest rohkem kui neljandiku.
Kõrgem energiahind võib viia küll selleni, et osa tootmist viiakse üle välismaale. Selle asemel tekivad aga riigis uued töökohad, nagu näiteks tuulegeneraatorite või ka alternatiivsete elektrijaamade tootmisel.
Suuremateks probleemideks saavad olema tuuleenergia odavamaks muutmine ja taastuvenergia transport ning salvestamine. Näiteks protestivad tavakodanikud maapealsete elektrivõrgustike rajamise vastu, mis oma tugeva magnetväljaga häirivad näiteks südamestimulaatorite tööd. Maa-aluste elektriliinide rajamine on aga kallis. Samuti ei tohi Saksamaal tuuleparke ehitada lähemale kui 30 km rannikust, et mitte rikkuda rannapuhkust nautijate merevaadet. Taas, mida kaugemal rannikust tuulepargid on, seda kallim neis toodetav vool.
Kui eksperiment õnnestub, saab Saksamaast uue säästva majanduse musternäide, mis säästab ressursse ja ei koorma tulevasi põlvkondi. Kui eksperiment ebaõnnestub, maksavad sakslased tuumaenergiast loobumise eest kõrget hinda, lõpetab Spiegel oma analüüsi. Kuidas läheb, sõltub suuresti sellest, kas ettevõtted eksperimendiga kaasa lähevad ja ega kodanikud liigselt vastu ei punni. Spiegel usub, et mäng väärib küünlaid.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:42
Videovalve – palju enamat, kui lihtsalt „lisasilmad“ ühe ettevõtte objektil
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.

Hetkel kuum

Invego juht Kristjan-Thor Vähi vaatab eelolevale aastale tegusalt.
Uudised
  • 27.12.24, 11:05
Kristjan-Thor Vähi: aasta 2025 toob selgelt esile klientide teadlikkuse tõusu
Elukondlikul üüriturul on viimasel ajal esile kerkinud huvitav trend
Kinnisvaranalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 27.12.24, 08:02
Tartus korterite üürihinnad langevad
Lisatud graafik
Arhitekt Nikolai Kusmini projekteeritud hoone (1946 - 1947) aadressil Lai 27.
Uudised
  • 27.12.24, 08:14
Tallinna vanalinn käib maha
Linnaarhitekt Andro Mänd: Vanalinna tuleb juurde saada avalikke funktsioone, mitte lihtsalt hooneid müüa.
Esimese iseseisvusperioodi lõpuni tegutses kompleksi vanas hoones Laferme tubakavabrik. Uusarendus (arhitekt Tormi Sooväli) hõlmab vana hoone laiendust ja uute hoonte juurdeehitust (Visuaal: arhitekt Tormi Sooväli).
Uudised
  • 27.12.24, 14:30
LHV Pank lõi Lafermele külaliskorteri laenu
Pindi Kinnisvarahalduse seeniorpartner Kalev Roosiväli.
Uudised
  • 27.12.24, 08:32
Pindi Kinnisvarahaldus lahendas hoobilt 2 probleemi
Ülemineku toetused on saanud maakonnale vajalikuks hooandjaks, tõugates investeerimisotsuseid jõuliselt tagant, märgib Ida-Viru investeeringute agentuuri juht Teet Kuusmik.
Uudised
  • 27.12.24, 10:02
Arendajad, Ida-Virumaa muutub järjest atraktiivsemaks
Liveni nõukogu esimees ja Eesti kinnisvarafirmade liidu juhatuse esimees Andres Aavik
Uudised
  • 23.12.24, 11:14
Aavik: lihtsalt laos olevat kaupa jääb kogu aeg vähemaks
Aavik: Ma ei arva, et tuleb järsk põrge. Ma arvan, selline vaikne kosumine
Tartu mnt 44 äripindadega korterelamu
  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 15:18
Jätkusuutlikkuse sertifikaadil on kinnisvaraturul kaalu

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele