Saksa majandusleht Handelsblatt märkis oma kommentaaris, et Jaapani maavärin ei ole katastroof mitte ainul kohalikele elanikele, vaid et see võib vallandada šokilaineid terves maailmamajanduses.
Ajakiri Spiegel tõi ära võrdluse, mille järgi Jaapan on kui kurnatud poksija, kes sai nüüd viimase nokaudi maavärinalt.
Jaapan on 218 protsendiga SKP-st nii suurtes võlgades kui ei ükski teine tööstusriik. Läinud aastal surus Hiina Jaapani teiselt kohalt kolmandaks maailma võimsaimate majanduste reas.
Eksperdid kahtlevad, et Jaapani majandus katastroofi tagajärgedest kiiresti üle saab. Yasuo Yamamoto, Mizuo Researchi majandusanalüütik, ütles Reutersile: „Riigi põhjaosas on autotehased ja pooljuhtide tehased, kahjudel on selge majanduslik mõju. Langeb tarbimine, see võib ajutiselt mõjutada majanduse kogutoodangut.“
Tstomu Yamada firmast Kabu.com Securities nägi asja veelgi mustemalt: „Põhja-Jaapani majanduse jaoks on asi halb. Valitsus peab kiiresti reageerima ja koostama abipaketid, keskpank peaks rohkem raha majandusse pumpama.“ Õnneks ei ole Jaapani majanduskeskus Tokio katastroofist nii tugevalt kahjustatud kui riigi põhjaosa.
Yamamoto eeldab, et katastroof sunnib valitsust koostama kriisieelarve. Probleem on ka see, et intressimäärad on Jaapanis juba nii madalad, et neid ei anna majanduse toetamiseks enam madalamale lasta.
Katastroofi tagajärgede likvideerimine läheb tõenäoliselt maksma miljardeid. Praeguse seisuga on välja lülitatud mitmed tuumajaamad ja naftarikastustehased. Sony, kes on üks suuremaid eksportööre, sulges 6 tehast.
Suleti kõik Jaapani sadamad. Osaliselt ei toimi lennu- ja rongiühendus, lennujaamades ja raudteedel on katastroofilised kahjud. Jaapani autotootjad Toyota, Honda ja Nissan on teatanud tootmise katkestamisest. Raskelt tabab katastroof piirkonnas tegutsevaid kindlustusfirmasid, kes pole veel toibunud Uus-Meremaa maavärina ja Austraalia üleujutuste tagajärgedest.
Maavärin purustas ligi miljon telefonikaablit Iwate ja Miyagi prefektuurides. Purustatud on ka mobiiltelefonide mastid ja internetiühendused. Viimastel andmetel on katastroofipiirkondades otsa lõppemas ka bensiin. Kuna hävinud on suur osa kalasadamatest, on oodata ka kala hinna tõusu.
Jaapani Pank plaanib süstida majandusse 10 miljardit dollarit, et hoida esmaspäeval ära võimalik paanika rahaturgudel.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.