• 01.07.09, 15:31
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jüri Mõis: Eesti on tuuline riik

Ettevõtja Jüri Mõisa sõnul on tuulikuäri tegemiseks Eestis majanduslikud eeldused olemas, kuid päris ilma subsideerimiseta on seda äri keerukas ajada.
Mõisa antud online-intervjuus märkis Äripäeva lugeja, et tema tuulikuäri puhul on selgelt näha, et tegemist on roheliste poolt Euroopas välja pressitud projektide ja rahadega. "Poliitilisel areenil koostatav eelarve on huvigruppide kokkulepe. Iga raha on kellegi poolt sisse pressitud. Kui arvate, et tuulikute arendusrahade taga on rohelised, siis kõik klapib," vastas Mõis.
Lugejad olid murelikud ka tuuleparkide mõjust tavainimeste elukvaliteedile. "Eks esteetika küsimused oleneb disainist ja toomismahtudest. Taani talumeestel on tavaline oma elekter ise toota – tuulega töötab väike tuulik ja vaikse ilma jaoks on tuuliku jalamil diiselgeneraator. Araabia pilvelõhkujate külge pannakse ka viimasel ajal tuulegeneraatoreid. Aga oma koduõuele ei taha keegi mingit suurtootmist, sealhulgas elektritootmist. Tänapäevane suur tuulegeneraator peab olema elumajast minimaalselt poole kilomeetri kaugusel," selgitas Mõis.
Tema sõnul on majanduslikud eeldused tuulikuäritegemiseks Eestis head. "Eesti on tuuline riik. Regionaalselt on Baltikumis kätte jõudnud sotsialismi aja ehitatud elektrijaamade sulgemise aeg. Laiemalt vaadates tasub tuulikutega tegeleda, sest maailm on otsustanud lähema 15 aasta jooksul naftapõhise energeetika tahaplaanile jätta, et vähendada tooraineriikidest tulenevaid poliitilisi riske," rääkis Mõis selle äri perspektiividest.
Mõis möönis, et tuuleenergia ilma subsideerimiseta on võimalik. Lihtsalt tuleb arvestada, et praegused vanad põlevkivi- ja tuumajaamad jms on ehitatud sotsialismi ajal ning saadud n-ö muidu kätte. "Elektri hind on sedavõrd madal, et Eesti Energial pole jäänud raha üle, et rajada vanade jaamade ekspluateerimisest teenitud tuluga nüüd uued elektrijaamad. Seetõttu vajab praegu justkui igasuguse uue elektrijaama ehitus otseseid või kaudseid subsiidiume," rääkis Mõis.
Ta nimetas põhiliseks keerukuseks tuuleenergeetikaga tegelemisel seda, et siinsel elektriturul on Eesti Energia monopoolses seisundis. "Puudub sõltumatu regulaator. Mis puutub planeeringutesse jne, siis kohalikele omavalitsustele ei saa midagi ette heita. Nemad peavadki otsustama, kuhu saab teha tuuleparki ja kuhu ei saa teha. Tulevik kuulub avamere tuuleparkidele. Meri ei kuulu ühelegi omavalitsusel, seega peaks merel tegutsema siseministeerium. Aga puudub seadus. Selge et riigiametnikud saavad tegutseda ainult seaduse järgi. Jääbki üle oodata seaduse valmimist," sõnas ta.
Mõisalt taheti ka teada, millist elektrihinda on vaja, et tema tuuleäri jõuaks nulli. "Muutujaid on liiga palju, et ühe numbriga vastata. Esiteks elektrihind Eestis, Lätis või Leedus või börsil? Teiseks kuidas muutuvad ostutingimused, st kas trahvitakse tuulevaikuste puhul ja kas ostetakse kogu toodang. Kolmandaks on häid ja halbu tuuleaastaid. Planeeritud kapitalitootluseks 10%," vastas suurettevõtja.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 15:18
Jätkusuutlikkuse sertifikaadil on kinnisvaraturul kaalu
Kinnisvaraarendusettevõte Avalon ehitab Tartu mnt 44 aadressile LEED sertifikaadi nõuetele vastavat äripindadega korterelamut. Selle teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et Avalon on üks esimesi arendajaid, kes korterhoonele kvaliteedisertifikaati taotleb.

Hetkel kuum

Capital Milli ESG juht Merli Rikolas tõi ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsil välja markantse näite, kuidas Capital Milli hoonesse tuli suure energiatarbimisega klient, mistõttu sai muidu kõrge energiaklassiga hoone märgiseks E.
Uudised
  • 18.12.24, 06:45
Capital Mill sihib vaid A-klassi ja roheüürilepinguid
Lõppkokkuvõttes on jätkusuutlikkus kasumlikkus
Kisub kiireks: taas on uusarendusi ehitada põhjust aina enam, ostjad on sinna poole juba teel.
Uudised
  • 13.12.24, 13:56
Laviini koidik: eluasemeturg kogub pöördeid - kes võidab, kes kaotab
Oktoobri ligi 800 Tallinna korteritehingut kuus meenutab buumiaega. Ootus: järgmise aasta suveks langeb euribor alla 2%
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman näeb helgeid arenguid.
Uudised
  • 13.12.24, 10:46
Kisub põnevaks: eluaseme ostjate pidu on läbi
Korrigeeri vaid eluaseme hinda ja turuaktiivsus kasvab veelgi
Linnaku perspektiivvaade (Visuaal: Kadarik ja Tüür Arhitektid)
Uudised
  • 17.12.24, 10:59
Telliskivi TLN linnaku uus ilme võtab kuju: paika sai 2 nurgakivi
Linnakusse lisandub 4000 ruutmeetrit uut äripinda
Uus esindus peaks Peetris valmima 2026. aasta suvel (Visuaal: Capital Mill).
Uudised
  • 19.12.24, 15:09
Capital Mill rajab Amservile 12 000-ruuduse esinduse
Amserv kolib sinna kõik senised Tallinnas Pärnu maanteel pakutavad teenused
Nüüd on Fahle arenduse olemasolevatel ja tulevastel majadel ka nimed - nagu juba üle kümnendi Ülemiste Citys (Visuaal: Fausto Capital).
Uudised
  • 13.12.24, 14:15
Fausto pani Fahle arenduse majadele nimed
Väo Äripargi I hoone. Kokku kerkib äripargi 5,5-hektarilisele arendusalale lähiaastatel kuus hoonet brutopinnaga 21 300 m2 (Foto: Favorte).
Uudised
  • 17.12.24, 10:09
Favorte sai 20-miljonilise Väo arenduse esimese hoone valmis
Keilas asuvatele Tuula tee kodudele väljastati kasutusload Projektibüroo abiga. Tellija: Everaus Kinnivara. Foto: Sergei Zjuganov
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 08:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele