Kinnisvara päikeserannikul: Eesti pangad seavad helesinisele unistusele ühe piirangu
Kes soovib investeerida välismaa atraktiivsete piirkondade kinnisvarasse, peab arvestama, et pankade laenukraanid avanevad selleks vaid Eestis asuva tagatise korral, ilma selleta võib suu laenust puhtaks pühkida.
Kuigi idee soetada kinnisvara välismaale võib tunduda investorile atraktiivne, tuleb selle tarbeks Eesti pankadest laenu taotlemisel arvestada kõrgema intressiga ning et ilma Eestis asuva kinnisvaratagatiseta laenu ei saagi. Foto: Eugen Wais/Scanpix
Kui kohalik kinnisvaraturg kipub olema äraootavas seisundis, siis nii mõnegi finantsvabaduse poole pürgiva krapsakama inimese mõte uitab sel ajal välismaale. Kui sügis võtab maad, võib tekkida soov soetada omale kinnisvara mõnda päikeselisse piirkonda. See täidaks ühteaegu investori mitut eesmärki: kinnisvara väärtus aina kasvab ja selle väljaüürimisest on võimalik teenida tulu, samal ajal on varuks üks koht, kus mõnusalt puhkamas käia.
Aastaid on inimesed lõbustanud ennast sellega, et tutvutakse erinevate kinnisvaraobjektidega ilma igasuguse plaanita neid osta. Praeguse majandusolukorratõttu hoitakse ennast aga viisakalt eemale, sest unistamise aeg on hetkel läbi.
Eesti on olukorras, kus reaalintressid on ja jäävad kõrgeks. Kodulaenu omanikele on see halb uudis, sest ostujõud ei kasva kiiresti, kuid intressimäärad püsivad kõrged: liiati on kinnisvara ostujõu langusega kohanemine alles pooleli, tõdeb Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Tallinna üürikorterite pakkumishind pööras peale poole aasta pikkust õrna kasvu tagasi languse suunas. Korterite üürihindade languse taga on suur pakkumine, mis tekitab hinnakonkurentsi üürileandjate vahel, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.