Tulumaksu astmestamine näitab, et idee autorid ei mõista põhikooli matemaatikat, mis ütleb, et sama protsendimäär suuremast palgasummast on rohkem kui väiksemast summast ehk rikkamad maksavadki rohkem makse, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.

- Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark tõdeb, et iga koormis teeb kellegi elu keerulisemaks ja pärsib pealehakkamist ning rikkust loovat majanduskasvu. Foto: Liis Treimann
Eesti majanduse kosumise taastumist on pikalt oodatud, kuid ometi pole see alanud. Järgnevalt on välja pakutud 11 teesi maksude ja maksustamise kohta, mis võiksid aidata majanduskasvu tagasi tulla ja Eesti elu paremaks luua.
Äripäev küsis arvamusliidritelt: mis paneks Eesti majanduse uuesti kasvama? Kas järgmise aasta riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia toetavad tagasi kasvule pöördumist?
1. Raha on alati vähe
Raha pole kunagi piisavalt, alati jääb puudu. Ressursside nappus on baasprintsiip. Kui keegi ütleb, et raha on piisavalt, on tal raha juba liiga palju.
2. Majandus on raskustes, see peab tähendama ümberkorraldusi eranditult kõikidele
Eesti majandus on languses juba kuus järjestikust kvartalit. Mõttetera, et ühtegi head kriisi ei tohi raisku lasta, tähendab, et majanduskriisid on süsteemi puhastamiseks, ümberkorraldamiseks ja efektiivsemaks muutmiseks. See ei kehti mitte ainult eraettevõtluse kohta, vaid ka riigiaparaat vajab oludele vastavat reformimist.
Riigimasin on ära söönud kõik etteantud ressursid ja nõuab nüüd laienemiseks ahnelt raha juurde. Selle mänguga ei tohi kaasa minna. Selle asemel, et ülbelt ja üleolevalt öelda, et ettevõtjad peavad solidaarsed olema, peab riik ise ühtne olema – riik tuleb õhemaks lihvida, sest Eesti maksumaksja ei kannata kõrgemaid kulusid välja.
Valitsuse liikmetel puudub moraalne õigus tõsta makse, olemata valmis ise enda eelarveid oluliselt kokku tõmbama või kärpides kulusid minimaalsel määral. Valitsuse liige, kes kurdab, et tema eelarves ei ole kokkuhoiuks ruumi, ei ole enda ülesannete kõrgusel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuigi eelmisel aastal tegi kinnisvarahindade kasv uue rekordi, on tänavu meeleolud juba teised. Turule sisenemine on muutunud keerulisemaks ning oodata on mõningast hinnalangust, liiati käesoleva aasta mai tuleb väljaantava eluasemelaenu mõttes vähemalt kolmandiku võrra madalam, kirjutab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane
Kandideerimise tähtaeg 25.04.2025