Mis hetkest saab majast kodu? See on iga inimese jaoks väga individuaalne, kuid on selge, et maja on igas ehitusetapis isiklik vara ning seda tuleb kaitsta. Ja kui vara on muutunud koduks, soovib iga inimene, et nii hoone kui ka kõik, mis sellest kodu teeb, oleks kaitstud. Millal ja mida kindlustada ning mida erinevate võimaluste juures silmas pidada – seda teavad kõige paremini PZU Kindlustuse kogenud eksperdid.
PZU Kindlustuse kodukindlustuse tootejuhi Piret Herni sõnul on suvi eestlaste jaoks kiire aeg, mil paljud inimesed võtavad kodus ette ehitus- või renoveerimistööd. „Kodu ehitamine on kahtlemata põnev protsess, kuid sellega kaasneb omajagu riske. Kui maja seinad on püsti, katus pea kohal ning aknad ja uksed ees – siis tasub juba mõelda kodukindlustusele,“ lisab Hern.
Ehitamisel oleva hoone kindlustamiseks peab omanik tagama, et hoone oleks piisavalt kaitstud ning võõrad sellele ligi ei pääseks. „Nendel, kes oma kodu ise ehitavad, on kindlasti otstarbekas kaaluda lisaks ehitusjärgus oleva hoone kindlustamisele ka kodus asuva vara kindlustamist – sinna alla võib kuuluda kõik, alustades veel paigaldamata ehitusmaterjalidest ja lõpetades tööriistadega,“ selgitab Hern.
Enamasti ehitatakse ja renoveeritakse hooneid pangalaenuga ning kuna laenuandja nõuab objekti kindlustamist, siis on see möödapääsmatu. Kodu on aga igaühele hindamatu vaatamata sellele, kas see on rajatud laenurahaga või säästude eest, mistõttu tuleks igaühel mõelda sellele, kuidas oma kodu maksimaalselt kaitsta.
Koduse vara väärtust sageli alahinnatakse
PZU varakahjude juht Marge Habakukk soovitab kindlustuslepingut sõlmides mõelda ka sellele, mida on veel kodus lisaks seintele, põrandale ja katusele ning mis juhtub siis, kui õnnetuse tagajärjel tuleb ajutiselt mujal elada. “PZU kogemus näitab, et inimesed ei hinda sageli adekvaatselt oma vallasvara, nagu kodutehnika, riided ja mööbel. Tihtipeale ei ole võimalik kindlusandjal õnnetuse korral vara tegelikku väärtust hüvitada, kuna kindlustuskaitse pole olnud piisav,“ selgitab Habakukk. Veel ei osata PZU ekspertide sõnul alati adekvaatselt hinnata, kui kalliks võib osutuda ajutine elamispind, juhul kui õnnetusest tulenevate ehitustööde tõttu tuleb elada ajutisel elamispinnal.
Abi- ja kõrvalhoonete puhul tuleb meeles pidada, et iga kõrvalhoone, mis on suurem kui 20 ruutmeetrit, tuleb kindlustuslepingus eraldi ära märkida. Kui koduomanik plaanib suvel mõnda kõrvalhoonet laiendada – näiteks ehitada saunamaja suuremaks, siis peab sellest kindlustusele teada andma. „Praktikast on teada juhtumeid, kus kindlustust pole informeeritud ulatuslikumast juurdeehitusest ning kahju korral on kindlustusel seda võimatu hiljem kannatajale kompenseerida. Hüvitamisel lähtutakse siiski sõlmitud lepingust,“ nendib Hern.
Vastuskindlustus kaitseb teistele tekitatud kahju eest
Kodu pole kodu ilma elaniketa ning viimased võivad teinekord tahtmatult kolmandatele isikutele kahju tekitada, näiteks naabritele. Siinkohal on kindlasti abiks, kui klient on kodukindlustuse lepingu juurde valinud vastutuskindlustuse kaitse. Juhtumite korral hüvitatakse kindlustusvõtja või tema pereliikme poolt kolmandatele isikutele tekitatud kahju, juhul kui kindlustusvõtjal või tema pereliikmel on tekkinud seadusjärgne kahju hüvitamise kohustus ning seda üle terve Eesti. Kunagi ei saa välistada, et muidu kuulekas koer pääseb aiast välja ning muutub agressiivseks, hammustades teise koeraga jalutavat inimest ja ka koera. Või murrab torm koduaias puu, mis kukkudes kahjustab naabri aeda.
PZU praktika näitab, et erinevaid õnnetusi tuleb ette sageli ning seda tihtipeale ootamatult. Seetõttu ongi äärmiselt oluline, et kodukindlustus oleks võimalikult laia kaitsega ning kahju korral oleks esmane abi kättesaadav ööpäev ringi. Seda võimaldab PZU Koduabi teenus. PZU Koduabi nõustab, kuidas toimunud õnnetuse korral käituda ning võimalusel suurem kahju ära hoida. Vajadusel korraldab avariiteenuse osutaja kohaletuleku sündmuspaika ja kindlustuskoha füüsilise valve kuni kindlustusjuhtumi tagajärjel tekkinud avade ajutise sulgemiseni, kuid mitte kauem kui 12 tundi. Veeavarii ja üleujutuse korral aitab Koduabi avariid likvideerida.
Kuigi sageli kiputakse arvama, et „minuga seda ei juhtu“, siis elu ise on näidanud hoopis midagi muud. Seega tasub mõelda, kuidas oma vara ootamatuste eest paremini kaitsta ning kindlustada kodu juba enne valmimist.
Seotud lood
Pole saladus, et kes tahab küttekuludelt säästa, peab mõtlema maja soojustamisele, samas unustatakse sootuks, kui suurt rolli mängib selle juures õhupidavus, räägib Tervemaja OÜ juht Peeter Lossmann.
Terviklik küttelahendus ei tee maja mitte ainult soojaks, vaid on ka ökonoomne, mugav ja hooldusvaba. Samuti ei pea endale maja ehitav inimene jalgratast leiutama – rätsepatööna valminud terviklahenduse, mis võib hakata pererahvale rahagi teenima, panevad kokku kogenud meistrid.
Kui eramu arhitektuur ja konstruktsioon paigas, on käes aeg mõelda sellele, millised võiksid ja peaksid olema aknad, mis hoiaksid maja soojana, tagaksid turvalisuse, oleksid hõlpsalt pestavad ja hooldatavad, võimaldaksid maja erineva ilmaga õhutada, kuid ei laseks tüütutel putukatel samal ajal õuest tuppa lennata. Ja loomulikult on tähtis, et aknad oleksid visuaalselt ilusad ning peaksid kaua vastu. Selliseid aknaid toodab ja müüb Haapsalu Uksetehas juba alates 1996. aastast.
Majaehitus on aeganõudev protsess, mis ei lõppe aga kaugeltki sellega, kui uksed-aknad on ees ning põrandad maas. Sisekujundus ja ruumidesse mööbli otsimine võib osutuda sama keeruliseks. Sisustusparadiis.ee juht Lauri Nõukas annab nõu, kuidas nutikalt kodu sisustada, ja räägib tänastest trendidest erinevate ruumide kujundamisel.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.