• 28.04.17, 17:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mida silmas pidada akende ja välisuste valikul?

Mida silmas pidada akende ja välisuste valikul?
  • Foto: Aru Grupp
Suures plaanis võib akende ja välisuste valimisel olulised kriteeriumid grupeerida järgmiselt:
energiaväärtused (U-väärtus, päikesefaktor, valguse läbivus, selektiivsustegur, õhuläbilaskvus);disain (tootevalik, materjalid, viimistlus, jaotused, eriklaasid);ventilatsioon (akende avanemisskeemid, ventilatsiooniklapid);turvalisus (ohutus kasutajale, kaitse sissetungimise vastu, turvaklaasid, turvasulused);funktsionaalsus (avanemisskeemid, lukustuse erinevad optsioonid);kasutusmugavus ( köetavad paketid, elektrilised avanemised, erilisad nagu kassiluuk ustes jne);müranõuded (helikindlad klaasid);ökoloogilised taotlused (naturaalsed materjalid puit ja alumiinium, viimistlusvõtted);eelarve vastavus soovitud tulemusele.
Avatäited moodustavad olulise osa hoone eelarvest. Riskid on väga suured – kõige odavam pakkumine ei pruugi ostjale kokkuvõttes kõige soodsamat lõpptulemust anda. Erinevate pakkujate puhul on soovitav veenduda, et pakutud on samaväärseid tooteid ja teenuseid.
Optimaalne tulemus eeldab tellija, projekteerija ja avatäidete tootja väga head koostööd:
Kõik algab omaniku soovidest, mis peaksid saama arvesse võetud hoone projekteerija poolt;Järgmises etapis on vaja asjatundlikku avatäidete müügitööd, keerukamate objektide puhul on mõistlik kaasata ka avatäite tootjafirma tehnoloog;Järgneb asjatundlik objekti mõõdistamine paigaldaja poolt ja lõpliku tootespetsifikatsiooni valmimine, reaalne eelarve ja ajagraafikud;Hinnata tuleb võrdselt nii avatäidete tootja kui ka toote paigaldaja võimekust hea tulemus saavutada.
Avatäidete paigaldustöö tähtsus on aastatega kasvanud
Tänane arhitektuur soosib hoonetes valgusküllasust. Soojapidavad klaasid ja -profiilid annavad energiatõhususe seisukohalt arhitektidele järjest vabamad käed. Nii on avatäited mõõdult kasvanud oluliselt suuremaks ning muutunud ka kaalult raskemaks. Täna võibki akendest ja välisustest rääkida pigem kui hoone fassaadiosadest, mitte enam klassikalises mõistes akendest-ustest. Järjest vähem on objektidel väliseid avatäiteid, mida võimalik käsitsi paigaldada. Gabariitidest tulenevalt on tänapäevases paigaldustöös elementaarne nii tõsteseadmete kasutamine kui ka võimekus lahendada keerulisi olukordi.
Lisaks on hoonete energiatõhususe taotlused karmistanud avatäidete paigaldusnõudeid ka sooja- ja tuulepidavuse seisukohalt. Kasutusel on erinevad lahendused, materjalid ja töövõtted, mis muudavad paigaldustööd omakorda keerulisemaks, riskantsemaks ja enam professionaalsust vajavaks.
Head avatäited ilma professionaalse paigaldustööta ei anna soovitud lõpptulemust. Paraku on eelmainitu kasvatanud ka paigaldustööde eelarve poolt.
Uksed-aknad ees, mis edasi?
Kui tahta head tulemust ja toodete kvaliteedi säilimist, peaks ehitustööd kavandama kindlasti selliselt, et hoonekarp oleks katusega kaetud ning ruumid kuivad, kui avatäited ette on saanud. Samuti ei ole pärast puidust tisleritoodete paigaldamist aktsepteeritavad veemahukad tööd hoones (näiteks betoonivalutööd). Tööde läbimõeldud planeerimine ehitusobjektil mõjutab olulisel määral avatäidete investeeringu õnnestumist ja kliendi hilisemat rahulolu tootekvaliteedi püsimise teemal.
Ei ole põhjust esimesel talvel liigselt muret tunda, kui hoone termopildistamine ei anna soovitud tulemust – hoones olev ehitusniiskus võib tekitada soojalekkeid ja avatäidetele kogunevat kondensatsioonivett. Eesti tingimustes vajab hoone ehitusniiskuse välja kuivatamiseks üht kütteperioodi. Elagem üks talv uues majas üle ning soojalekked on järgmiseks kütteperioodiks kadunud.
Kõik inimese loodu vajab hoolt, ka avatäited, mille puhul on oluline vajadusel teostada reguleerimis- ja hooldustöid – lukud-hinged vajavad aeg-ajalt õlitamist, profiilid ja tihendid puhastamist jne. Kui tekkib värvikahjustus, ei tohi parandusega viivitada. Kui peaks ilmnema aga mingi tõsisem probleem, tuleb viivitamatult nõu ja abi saamiseks pöörduda tootja poole.
Millal on õige aeg akende-uste tellimiseks?
Vajalik on piisav ajavaru. Tellija ja tootja koostöös projekti läbitöötamiseks, objekti mõõdistamiseks ning tellija otsustamiseks ja lõpliku tellimuse vormistamiseks kulub 2–3 nädalat. Avatäidete tootmiseks on vajalik 4–6 nädalat pluss 1–2 nädalat, millesse sobitatakse paigaldusgraafik.
Arukalt planeerides võiks alustada akende-uste tellimisprotsessi 9–10 nädalat enne soovitud päeva, mil avatäited peaksid avades olema.
Parima hinna saab, kui tellimus esitada jaanuaris-veebruaris, siis on veidi rahulikum aeg.
Puittoodete turul on tarbimine kerges kasvutrendis, Aru Grupi mahtude kasv eelmisel aastal ületas 10 protsendi piiri.
Aru Grupp on keskendunud valdavalt Hollandi, Jaapani, Iirimaa, Taani, vähem ka Norra ja Rootsi turgudele. Ekspordi kõrvalt püüame teenindada ka Eesti erakliente, kes soovivad avatäiteid, treppi või puitmaja. Kui ostja on huvitatud heast tulemusest ning valmis koos meiega oma projekti põhjalikult ette valmistama, leiame võimaluse pakkuda ja toota kliendile parim täna saadaolev lahend.
Arusaadav, et tellija, kes igapäevaselt ei ole ehitusega seotud, ei saa ega peagi avatäidete teemat detailideni tundma. Tahaksin julgustada, tulge ja küsige nõu! Ei ole asjatundmatuid küsimusi, kui eesmärk on hea tulemus.
Allikas: Aru Grupp
Aru Grupp AS on 1993. aastal asutatud Eesti kapitalil põhinev eksportiv puidutööstusettevõte. Huljal Lääne-Virumaal asuvas tootmiskompleksis on neli tehast: akna-uksetehas, trepitehas, majatehas ning liimpuidust komponentide tehas. Ettevõttes töötab 160 inimest. Aru Grupi 2016. aasta müügitulu ulatus 9,8 miljoni euroni.
www.arugrupp.ee
Aru Grupp
Fassaadisüsteemiga kombineeritud liugavanevad terrassiuksed
7 fotot
  • Fassaadisüsteemiga kombineeritud liugavanevad terrassiuksed

Seotud lood

Erilehed
  • 09.06.17, 08:00
Fassaadide soojustamiseks on rohkelt võimalusi
Praegusaja soojustusmaterjalide valik on lai ja samuti on nende paigaldamiseks palju erinevaid tehnoloogiaid. Kõige olulisem on aga seejuures teha töö ehitustehniliste vigadeta, kasutada õigeid materjale, mis omavahel sobituvad, ning paigaldada need õiges järjekorras. Vastasel juhul on tagajärjed tõsised ja nende parandamine kulukas. Fassaadide soojustamisest räägib lähemalt Enerest OÜ juhatuse liige Siim Rannik.
Erilehed
  • 08.09.17, 11:00
Näide, faktid ja põhjendused: miks eelistada moodulmaja?
Kõige lihtsamalt saab moodulmaja eelised kokku võtta kolme sõnaga: kiire, soodne ja loodussõbralik. Moodulmaja annab võimaluse rajada endale kodu lühikese ajaga ja suhteliselt madalate kuludega. Ja lisaks valmistatakse moodulmajad taastuvast materjalist puidust, mis on keskkonnasõbralik ning sobib nii emotsionaalselt kui ka visuaalselt ideaalselt ruumide kujundamiseks. Lähemalt selgitab moodulmajade tootja SIA "Superbebris" tegevjuht Agris Kosītis.
Erilehed
  • 25.04.17, 10:26
Mis on parim katusekattematerjal kald- ja lamekatustele?
Eesti külmad, lumised talved ja suvine päikeselõõsk vaheldumisi äikesevihmadega seavad majaehituses kasutatavatele ehitusmaterjalidele kõrged nõudmised. Katuste, terrasside ja rõdude katmiseks on väga sobivad Põhjamaade nõudlike kliimatingimuste jaoks välja töötatud pika kasutuseaga keskkonnasõbralikud materjalid – Protani PVC-katted. Lähemalt räägivad maaletooja, ASi Maleko juhataja Toomas Nurk ja tootjatehase tehniline konsultant Paavo Penjam.
Erilehed
  • 05.05.17, 16:17
Värske ja lennuka mõttega uudiseid Veluxilt
Velux käib paar sammu ees kasvavatest nõudmistest katuseakendele soojapidavuse, heliisolatsiooni, ventilatsiooni võimsuse ja funktsionaalsuse poolest, tuues igal aastal turule täiesti uudsed tooted ning täiustades olemasolevaid. Uudistest ja katuseakendest üldiselt räägib Veluxi turunduskoordinaator Kirsti Matikainen.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 11:50
Pesa on igas mõttes kaasaegne turvakodu
Millega ja miks paistab silma Tallinna Laste Turvakeskuse uus hoone Tondil, sellest räägivad maja autorid, Kontsept Arhitektuuribüroo arhitekt/partnerid Kaidi Põder ja Margo Koppel, büroo Sirkel & Mall arhitekt Marit Aripmann ja hoone tellinud Tallinna Linnavaraameti arhitekt Katre Jõgeva.

Enimloetud

1
Uudised
  • 04.02.25, 12:37
Fausto sai Fahle 14-korruselisele büroohoonele ehitusloa
Arhitekt Margit Aule kirjeldab hoonet arhitektuursest aspektist. Ehituseks läheb sel aastal
2
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
3
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
4
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
5
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 08:00
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?
6
Uudised
  • 04.02.25, 11:22
Tallinna korteritehingute hinnad on tehingustruktuuri nägu
Vaata graafikut, kuidas on tehingutestruktuur muutunud aastatel 2023-2024

Hetkel kuum

Uut arendada on ikka tore - valmides see särab ja läigib. Kuid kõik möödub. Arendaja, kas oled valmis ka hoone otstarvet muutma? Kas selle võimaluse sinna sisse üldse planeerisid?
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
Raha tahab tuulutamist, see paneb rattad käima.
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
Ärikinnisvara halduse ekspert Janek Hintsov.
Uudised
  • 30.01.25, 06:30
AI toob kinnisvarahaldusse ja -korrashoidu rea muutusi
P113 tervisemaja projekteeris arhitektuuribüroo PLUSS (Foto: Hepsor).
Uudised
  • 30.01.25, 14:41
Hepsori tervisemaja üüripinadest on vaba veel 20%
Hoone pea 4000 ruudust on väljaüüritud 80%. Vaata galeriid
SIRIN Developmenti tegevjuhi Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.01.25, 06:00
Magus investoriamps: laopindade nõudlus alles hakkab kasvama
Kas oled valmis? Raharattad hakkavad pöörlema: kõigepealt Baltikum, sihikul on Poola
Bigbank peaökonomist Raul Eamets.
Uudised
  • 31.01.25, 11:22
Rõõmustage - intresside langetus tuleb kiirem
1,7%-1,8% tase ei ole enam kaugel.
Liveni 10,5% rohevõlakirjad noteeriti Tallinna börsil eelmise aasta mais. Pildil paremalt teine Liveni tegevjuht Andero Laur.
Börsiuudised
  • 30.01.25, 12:12
Liveni hoovõtt enne tõusu
Ootame 6. märtsil toimuvale praktilisele ja personaalsele koolitusele “Süsiniku jalajälje mõõtmine ettevõttes” inimesi, kes vastutavad kestlikkuse ja ESG, strateegia, finantside, arendus- või keskkonnateemade eest.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 16:32
Kui suur on su ettevõtte süsiniku jalajälg? Mõõda ära!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele