Kui arenenud riikides on taastumine juba pöördunud hinnakasvuks, siis Eestis saame veel rääkida ainult tehingute arvu kasvust, kirjutab Uus Maa juhatuse liige ja kinnisvaranalüütik Igor Habal.
Uus Maa juhatuse liige ja kinnisvaranalüütik Igor Habal osutab trendi pöördumisele. Foto: Liis Treimann
Kui august andis usku juulis alanud kinnisvaraturu taastumisele, siis september kinnitas varasemate kuude tehingute arvu põhjal tekkinud mõõdukat optimismi, et turulangus on jäänud seljataha.
Eluasemeturul loodetud ja oodatud teise poolaasta tõus, paistab, on ära jäänud. Teisalt on olukord hetkel üsna stabiilne - hea seegi. Kuid muutused koputavad uksele.
Arendajad on hästikapitaliseeritud - asjaolu, mis peaks vähemalt idee poolest võimaldama neil hoida hinda langetamast. Mis aga nüüd tegelikult hakkab juhtuma, sellest annavad aimu Elum Kinnisvara arendusjuht Risto Vähi ja Uus Maa juhatuse liige Igor Habal.
Kui hinda ei kohandata vastavalt turuolukorrale, võib arendaja sattuda raskustesse, nagu nägime aastatel 2007–2009, hoiatab oma kommentaaris Kinnisvarauudistele Ober-Hausi Kinnisvara juht Keir Hildebrand.
Kinnisvaramüüjad pole viimastel majanduse mitte kõige parematel aastatel tahtnud pakkumiste hindu allapoole lasta, mis võiks ostjate jaoks kinnisvara soetamise taskukohasemaks teha, kirjutab kinnisvaranalüütik Tõnu Toompark.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.