Hinnad reageerivad tavaliselt viitajaga, mistõttu tehingute arvu kasvades võib oodata ka hinnatõusu, kirjutab Uus Maa juhatuse liige ja kinnisvaraanalüütik Igor Habal.
- Uus Maa juhatuse liige ja kinnisvaraanalüütik Igor Habal lahkab eluasemeturul toimuvat. Foto: Liis Treimann
Augustis jätkus kinnisvaraturu taastumine, mida iseloomustas mitmes piirkonnas aasta parim tehingute arv. Järgnevatel kuudel saab tehingute arv olema võtmenäitaja turu käitumise ennustamisel. Hinnad reageerivad tavaliselt viitajaga, mistõttu tehingute arvu kasvades võib oodata ka hinnatõusu. Taastumist on soodustanud ostujõu paranemine tänu palgakasvule ja intressimäärade langusele ning tarbijakindluse kerge tõus, kuigi see püsib ajaloolises madalseisus. Siiski tuleb arvestada, et turu taastumine ei toimu kiiresti, kuna see on endiselt väga tundlik igasuguste sentimendi muutuste suhtes. Turu taastumist võivad edasi lükata ka valitsuse planeeritavad maksutõusud ja -kärped. Seetõttu ei näe me lähiajal ilmselt lineaarset kasvu, vaid peame olema valmis ka mõnekuisteks tagasilöökideks.
Seotud lood
Ehitamisega alustamisest hoiab kinnisvaraarendajaid tagasi nigel eelmüügimaht, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Eluasemeturu uusarenduste segmendis jooksevad lootuste vahel käärid kärinal: kes näeb hinnatõusu, kes selle langust, kes pelgab maksumuudatusi, kes näeb seal häid võimalusi. Ober-Hausi Kinnisvara juht Keir Hildebrand lootust hinnatõusuks ei anna - ees ootab sootuks midagi muud.
Ligi 15 aastat tegutsenud Maasoojus OÜ on kütte- ja ventilatsioonisüsteeme paigaldanud sadadesse kodudesse ja kontoritesse. Et tõestada nii endale kui ka klientidele heade süsteemide tõhusust, ehitas ettevõte mõned aastad tagasi Jürisse 440 ruutmeetri suuruse kontori- ja laohoone, mille küttele, jahutusele ja soojaveetootmisele vajalik elektrikulu kokku on aastas vaid 4500 kWh.