Kurnitski: Eesti on süsiniku jalajälje osas maha jäänud
Kuigi oleme süsiniku jalajälje arvutamises Euroopa mahajäänute grupis, siis energiatõhususe nõuded on meil külma kliima regioonides kõige rangemad, väitis Tallinna Tehnikaülikooli hoonete energiatõhususe ja sisekliima professor Jarek Kurnitski.
Jarek Kurnitski sõnul on energiatõhususe nõuded meil külma kliima regioonides kõige rangemad. Foto: Raul Mee
Süsiniku jalajälje arvutamise osas oleme Euroopas mahajäänute grupis. “Saab loetleda viis-kuus riiki, kus need nõuded juba kas kehtivad või on kehtestamisel, nii et esikuuikusse me ei mahu, see tähendab, et oleme jäänud n-ö halli massi, mis järgneb esikuuikule ja seal on juba väga raske öelda, kas oleme kellestki ees- või tagapool,” rääkis Kurnitski.
Maailmas, kus on konkurents toidu kasvatamiseks sobivate alade, veevarude või elamisväärse keskkonna pärast, ei ole väikeriigil ja rahval lihtne. Kuid just sellise maailma poole liigume me kiiresti, ütleb kliimaministri uus nõunik, bioloog ja Tartu Ülikooli taastava ökoloogia professor Aveliina Helm.
Ülemiste City arendaja Mainor Ülemiste AS ning tehnoloogiettevõtte R8 Technologies vahel sõlmitud lepingu kohaselt laieneb tehisintellektipõhine energiajuhtimine kõikidele Mainor Ülemiste hallatavatele ärihoonetele, tuues kaasa olulise energiasäästu kokku ligemale 78 000 ruutmeetril kontoripindadel.
Magistriõppe lõpetanud insener on tööturul hinnatud ekspert, tavaliselt õpingute kõrvalt juba ka töökogemusega - tal on olemas teatavad põhioskused, aga mina tahan tööandjana midagi enamat, kirjutab elukondliku kinnisvara arendusettevõtte Arco Vara juht Miko Niinemäe.
Koroonakriisi ajal, mil inimeste liikumist piirati ja paljud kolisid kodukontoritesse, tundus, et meie elu muutub logistiliselt rohelisemaks. Pärast piiranguid pöördus aga kõik tuttavatesse rööbastesse tagasi ning inimesed on senisest liikuvamadki. EuroPark Estonia tegevjuht Karol Kovanen nendib, et nende parkimiskäive on võrreldes 2019. aastaga kasvanud viiendiku võrra, mis näitab paraku raiskamist ja ebaefektiivsust.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.