• 28.03.24, 08:53

Arendajad Hispaania eluasemest: kütkestav, kuid konksuga

Kinnisvara ostmine Hispaaniasse on muutunud, vähemalt meediamaastikul, juba suurmoeks. Iseenesest miks ka mitte, ent 5 arendajat selgitavad lähemalt, mida see tegelikult tähendab.
Algselt lubatud silmipimestava 15-20% tootluste juures ei tohi unustada, et välismaal kinnisvara ostmine ja müümine väga kulukas, hoiatab Everausi tegevjuht Janar Muttik.
  • Algselt lubatud silmipimestava 15-20% tootluste juures ei tohi unustada, et välismaal kinnisvara ostmine ja müümine väga kulukas, hoiatab Everausi tegevjuht Janar Muttik. Foto: Maria Roosaare
Viis arendajat Everausi tegevjuht Janar Muttik, Eco Advice´i tegevjuht Anton Nikitin, Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar, Liveni juht Andero Laur ja Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm analüüsivad kinnisvara ostmist ja omamist Hispaanias.
Kuidas paistab arendaja vaatest eluasemete ostmine välismaale (Hispaaniasse jne)? Millega on tegemist? Mis on ajendid? Milline on selle mõju Eesti eluasemeturule?
Janar Muttik: “Välismaale kinnisvara soetamine on pigem jõukate pärusmaa, kes ostavad kinnisvara ilma pangalaenuta. Kindlasti on praeguses geopoliitilises olukorras inimesi, kes sellele mõtlevad ja ma ei välista, et neid võib hetkel olla ka mõne protsendi võrra rohkem kui varasemalt, ent reaalsuses moodustavad need tehingud siiski väga marginaalse koguse kogu tehingute arvust.
Kindlasti on eestlaste välismaale investeerimist mõjutanud ka asjaolu, et nii mitmedki meie maaklerid töötavad välismaal, näiteks Hispaanias, Balil, Dubais ja Tais. Sealseid arendusi turundatakse aktiivselt ka meie turul ning välismaale on kinnisvara tunduvamalt julgem osta, kui müüki vahendab kaasmaalane. Kuid algselt lubatud silmipimestava 15-20% tootluste juures ei tohi unustada, et välismaal kinnisvara ostmine ja müümine väga kulukas. Tihti ei arvestata selles protsessis suurte tehingukulude ega kinnisvaramaksudega, millega me Eestis harjunud ei ole. Samuti tuleb arvestada, et välismaal on tehingu tegemine väga aeganõudev ja olenevalt riigist võib protsess võtta aega neli kuni kuus kuud.
Kindlasti on inimeste motivatsioon välismaale kinnisvara soetamiseks erinev ning neil, kellel on ressursse ja võimalusi, tasub riske maandada - olgu see motivatsioon siis geopoliitilisest olukorrast tulenev või muust ajendatud. Kuid ise julgen kahelda, et välismaal on rohi rohelisem kui kodus.“
Anton Nikitin: “Iga välismaal ostetud korter on Eestisse ostmata jäänud korter. Ma arvan, et ühe välismaal asuva investeerimiskorteri haldamine on üsna tülikas. Tootlus on ka nii ja naa. Eestlaste seas populaarne sihtkoht Malaga-Marbella korterite tootlus on kolm heal juhul neli protsenti... on see seda väärt? Laenu saamine välispangast pole lihtne. Palju meil on ca 200+tuh omakapitaliga ostjaid? Seega ei usu, et see kuidagi osutab suurt mõju Eesti turule. Mul on endal välismaal (mitte Hispaanias) asuva kinnisvara haldamise kogemus… ega see pole nii lihtne. Kui välismaale ostmise põhjuseks on kartus, siis ma pigem soovitan midagi likviidset (aktsiad, fondid, kas või mingis ulatuses krüpto…).”
Ain Kivisaar: “Mõni kaevab kullakangi aeda maha, keegi ostab kinnisvara välismaale. Igaüks kindlustab oma tulevikku täpselt nii nagu ise õigeks peab. Suures plaanis on nende kõrvaltegevuste mastaap siiski väga väike ning tavaostjad sellistes kategooriates isegi ei mõtle. Esmalt soetatakse endale siiski kodumaale eluase, seejärel võimaluste avanedes lisatakse portfelli mõni üürikorter ning alles seejärel võib järg jõuda välismaal kinnisvara soetamiseni. Kohalikku turgu mõjutab see minimaalselt.”
Loe lisaks
LHV Kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim peab investorite jaoks kinnisvara jätkuvalt suurepäraseks varaklassiks.
  • 25.03.24, 06:45
Riim: praktikas lokkab üüriturul niinimetatud must turg
Loe lisaks
Igor Habal
  • 22.03.24, 12:09
Habal: tingimused turuaktiivsuse kasvuks on olemas
Andero Laur: “Ei oska sellele küsimusele vastata, puudub endal kogemus. Üldiselt rääkides, siis investorid otsivad alati kõrgemat tootlust ja Eesti madalad üürihinnad motiveerivad vaatama ka väljapoole meie koduturgu. Kindlasti koos sõjaga tõusis ka soov oma geograafilist riski ajutada. Kas Hispaania kinnisvaras on rohi rohelisem ja tootlus parem, kuuleme mõndade aastate pärast.
Taavi Soorm: Bonava kliendid on enamuses noored pered, kes on oma elu alustamas ja kodu ostmas siin, Eestis ning nende prioriteedid on teistsugused. Seega võin öelda, et meie tegevusele pole see mõju avaldanud.
Ka üldisemalt rääkides pole ma väga kindel, kas see nähtus väärib suuremat tähelepanu. Esiteks, kui paljud inimesed saavad endale lubada kinnisvara välismaal? Teiseks, kui palju on selliste inimeste osakaal suurenenud?

Seotud lood

Uudised
  • 27.03.24, 14:27
Djomin Hispaaniast: siinne turg ei toimi nii nagu Eestis
Kinnisvara Hispaaniasse ostmiseks tuleb üsna täpselt teada, mida ja kuhu tahta, loomulikult piisavalt raha peab ka olema. Väljaüürimine on omaette lugu, muust rääkimata.
Uudised
  • 27.03.24, 12:03
Elumi 3 maaklerit tegid Hispaaniasse büroo
Ja juurde võeti veel üks maakler. Uue Hispaaniasse rajatud kinnisvarabüroo Espa Estates eesmärgiks on Päikeseranniku (Costa del Sol) kinnisvarast huvitatud klientidele pakkuda täisteenust nii korterite ja majade ostu kui üüri puhul.
Arvamused
  • 05.03.24, 14:58
Kinnisvaraturu uus kuum trend: suur põgenemine Hispaaniasse
Nii mõnigi peab olukorda Eestis juba nii lootusetuks, et võtab riski ja läheb Hispaania kinnisvaraturule paremat tootlust otsima. Lisaks ähvardab kohalikku kodulaenuturgu raputus, mis võiks konkurentsi elavdada.
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit
Kandideerimise tähtaeg 25.04.2025

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 11.03.25, 16:06
Kastani Kolmnurk – Tartu kaasaegseim ärihoone
2
  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused
3
Saated
  • 06.03.25, 13:00
Mereäärset arendust ei saa edaspidi maha müüa mitu korda
Arendaja ja arhitekt kaotavad infomonopoli
4
Uudised
  • 14.03.25, 06:45
Elukondlikul järelturul hakkab tehingute arv langema
Kodu omamist investeeringuks pidada ei saa, kuna investeering peaks kapitali kasvatama. Küll aga on kodu ostmisel selge säästmise ehk kapitali säilitamise funktsioon.
5
  • ST
Sisuturundus
  • 20.03.25, 15:07
Kevadkoristus ilma kaoseta: nutikad hoiulahendused, mis kestavad
6
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Hetkel kuum

Ajalooline kvartal metropoli südames on tõeline kroonijuveel. Lutheri vabrikuhoone tuulelipul ilutseb aasta 1877.
Uudised
  • 26.03.25, 09:46
Pane end valmis: Lutheri kvartal võib olla varsti müügis
Vaata galeriid ja saa teada, millised on arendaja mõtted.
SIRIN Developmenti tegevjuht Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.03.25, 11:59
Leedu suurarendaja 3 soovitust Eesti ärikinnisvara arendajatele
Rail Baltica sisaldab arendajatele ohukohti. Vaata, millised need on.
Kas ei ole romantiline? Oma maja rahu, merevaate ja lainete loksumisega.
Uudised
  • 26.03.25, 10:40
Osta suvila - hind on endine, kuid pakkumisi rohkem
Suvilaostuga võid lennata ka alt minna ja üsna haledalt. Vaata, mida on maakleritel Sulle soovitada.
Pärnu ühishoone valmis augustis 2021. Hoone arhitektid on Martin Aunin, Annika Aasmaa ja Marti Kahu, sisearhitekt on Urmo Vaikla. Ehitajaks on Ehitustrust. Hoone pindala on 13 000 ruutmeetrit ja maksumus 24,5 miljonit eurot. Hoones töötavad ühe katuse all Lääne päästekeskus, Lääne politseiprefektuur, kaitsepolitseiamet, häirekeskus, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning sotsiaalkindlustusameti ohvriabi.
Suur lugu
  • 26.03.25, 06:45
Ühishoone – turvaline betoonkindlus igasse linna ja maakonda
Kinnisvara – ja juhtimisteenuste platvormi WHAT IF kliendisuhete juht Martin Parts.
Uudised
  • 25.03.25, 08:00
Pelgalt ruutmeetritest enam ei piisa: kontoripind muutub täisteenuseks
1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Uudised
  • 28.03.25, 10:11
Osta uus kodu, sest käes on soodsaim hetk
Lutheri ajalooline kvartal pealinna südames on tõeline kroonijuveel. Ühe vanima vabrikuhoone tuulelipul särab aasta 1877.
Uudised
  • 31.03.25, 06:45
Vaid julgetele visionääridele: südalinna kroonijuveel jääb ripakile
Vaata suurejoonelisi visuaale, milliseks planeeriti ajalooline ala arendada.
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele