Tamla: eluaseme üürimine kasvab, ärikinnisvaras püütakse säilitada üüritulu
Eluaseme kättesaadavus kahanes 2023. aastal peaaegu 2008. aasta finantskriisi eelsele tasemele. Majanduse jätkuv nõrkus ei tekita uut nõudlust äripindade järele, oodata on sundmüüke.
EfTEN Capitali tegevjuhi Kristjan Tamla märgib, et uute korterite laovaru on ajalooliselt kõrge ja see pärsib uusehituste alustamist. Foto: Liis Treimann
EfTEN Capitali tegevjuhi Kristjan Tamla sõnul on Balti riikide majanduslik käekäik olnud viimased poolteist aastat üks Euroopa kehvemaid, kuid seevastu kinnisvaraturg näitab erakordset vastupidavust. Tehinguaktiivsus on langenud, kuid sundmüüke pole ärikinnisvaras sisuliselt toimunud ning ühena vähestest piirkondadest Euroopas pole eluasemete hinnad langenud.
Vaiksem aeg on jätnud kinnisvaraturule oma jälje, märgib kinnisvaraarendaja Invego juht Kristjan-Thor Vähi olukorra kohta valdkonnas ja prognoosib aastat 2024.
Swedbanki viimasel kinnisvarahommikul kommenteeris Swedbanki kinnisvara ja ehituse osakonna juhataja Ero Viik kinnisvara valdkonna raames ka ehitusvaldkonda. Talle sai esitatud üks konkreetne küsimus.
Lihtsustatuna võib öelda, et elamispindade turu tehingute arv ja hinnad sõltuvad otseselt tarbijakindlusest ja raha kättesaadavusest. Tarbijakindlusega ei ole lood head, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.