Aasta 2024 jätkub Eesti eluasemeturul üsna sarnases rahulikus tempos, samas perspektiivi on edaspidi ka odavamal ja säästlikumal arendusel.
- Arco Vara juhatuse liige Miko Niinemäe vaatab uuele aastale lootusega. Foto: Daisy Lappard
"2024. aastal ei saa suurt elavnemist turul loota. Kui me iga 100 korteri kohta, mis meil uusarendustes müügis on, 4 kuus ära müüakse - ehk kui meil on ubes 2000 korterit müügis ja 80 müüakse ära -, siis sellises mahus, ma arvan, selline turg täna jätkub umbes aasta aega veel," prognoosis Arco Vara juhatuse liige Miko Niinemäe edasisi arenguid Äripäeva raadios.
Seotud lood
Kuigi pankade väljastatavate kodulaenude maht on vähenenud, pole Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase selgitusel tegu kinnisvaraturu madalseisu, vaid buumijärgse normaliseerumisega.
Ettevõtte kolme kvartali müügitulu 652 000 jääb alla aasta varasemale näitajale 13,2 miljonile eurole ning puhaskahjumiks kujunes 928 000 eurot.
Korterituru kasvule pööramisest rääkides keskendutakse enamasti hinnalanguse võimalikkusele, kuigi just pangad saaksid teha olulise sammu, et investeerimisjulgust lisada ja koduost taas kättesaadavamaks teha, leiab 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Tallinna III kvartali korteritehingute arvu, mis on ajaloolise keskmise lähedal, ei tohiks hinnata madalaks - ammugi ei tohiks anda hinnagut, et elamispindade turul on vaikelu, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.