Laur: kui keegi soovib maad müüa, võib meie poole pöörduda
Kuni Tallinn kasvab, sissetulekud kasvavad, inimestel on tööd, siis väga suureks mureks põhjust ei ole, märgib Liveni tegevjuht ja üks omanikest Andero Laur.
Liven AS-i juht Andero Laur vaatab kinnisvaraturu tulevikku rahu ja optimismiga. Foto: Liis Treimann
"Hinnapõhi tehti viis kuud tagasi ja Tallinnas on isegi ka väikene tõus olnud. Uusarendused moonutavad tehinguinfot - neid hindu lepitakse kokku väga palju varem. Kui vaadata neid tehinguid juba kasutusloa saanud korteritega, siis hinnapõhi oli varakevadel käes, sellest ajast on hinnad tõusnud olemasolevate korterite tehingute puhul," kirjeldas ta Tallinna kinnisvaraturgu.
Kahaneva rahvaarvuga Ida-Viru maakonna kinnisvaraturul ületab pakkumine nõudlust korralikult - siiski käib siin jutt olemasolevast kinnisvarast. Samas uusarenduste rajamise hinna ajavad kõrgeks ja teevad nähtud vaeva mõttetuks kallid ehituskulud, mis mujal Eestis, eriti näiteks Tallinna ja Tartu piirkondades arendaja kasumlikkust veel ära ei söö.
Eluasemeturul valitseb ostja juba mõnda aega, pelgalt projektist korteri ostmine on saanud minevikuks ja paistab nüüd kui ebanormaalsus. Uus normaalsus on rahulik turg ja vähem ruutmeetreid.
Iseenesest potentsiaalidest pungis Ida-Virumaal seisavad demograafia ja elatustase kaigastena elukondlike uusarenduste rajamisel jalus. Edasine paistab olevat kättevõtmise asi, selgub Bonava Eesti müügi- ja turundusjuhi Lauri Laanoja kommentaarist.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.