Riim: üüriinvestorite ja kinnisvaraarendajate ootuste vahel laiutab endiselt kuristik
Võrreldes mõne aasta taguse ajaga, kinnisvaraarendajad on valmis üüriinvestoreid lahkelt jutule võtma. Samas: et korterite suurtehingud saaksid taas toimuda, peavad üürihinnad tõusma või korterite hinnad langema.
Suuremad mulliajamised, soovmõtlemised ja kurjakutsumised paistavad olevat eluasemeturult lahkumas. Põrnitsemisest hakatakse väsima: müüjad roiduvad, ostjad suruvad hinda alla seal, kus sel mõtet, mujal tavapärane äri vaikselt taastub.
Kui veel möödunud aasta detsembris hindas Baltic Horizon oma kinnisvaraportfelli üldist väärtust 333 miljonile eurole, siis nüüd on see 256 miljonit eurot. Kui väline hindaja näeb, et tänavu võiks prognoositav väärtus olla selline, siis ta selline ka on, tõdeb fondijuht Tarmo Karotam.
Hinnalangetuseks valmidus puudub - ärikinnisvara omanike tugeva finantsseisundi tõttu makseraskustest tingitud sundmüükideni ilmselt ei jõutagi, samas aga teatud surve varade realiseerimiseks on olemas. Pigem omandab eesolev varade ümbermängimise varjundi.
Vaikust ja äraootamist praktiseeriv ärikinnisvaraturg on siiski sunnitud muutuma: müüjad satuvad järjest keerulisemasse seisu - hinda langetada ei tahaks, aga tootlus nagu peaks tõusma. Surve kasvab.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.