1Partner: järelturu korterite uus hinnatase on paika loksunud
Tallinna korteritega toimus juunis juunikuus 804 tehingut, mille keskmiseks ruutmeetri hinnaks kujunes 3191 ja mediaanhinnaks 3097 eurot. Võrreldes maikuuga vähenes tehinguaktiivsus 15%, keskmise ruutmeetri hinna muutus jäi ühe protsendi piiridesse.
1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter. Foto: Andras Kralla
„Kuigi eelmise aasta teises pooles ja selle aasta esimestel kuudel nägime pealinna kinnisvaraturul igas segmendis tehinguaktiivsuse langust, siis tänaseks tundub, et varasem aktiivsus on enam-vähem taastunud eelkõige järelturu korterite osas. Seetõttu hakkab selles turusegmendis uus hinnatase paika loksuma,” kommenteeris 1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter juunikuu arenguid kinnisvaraturul.
Võrreldes mullusega, arendajate meelsus kortereid üüritulule arendada on muutunud: hulgiostjaid võetakse jälle jutule. Paraku aga valitseb müüja ja ostja hinnaootuse vahel 15-25- protsendiline erinevus, tõdeb LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim.
Võrreldes 2022. aasta maiga, käesoleva aasta mais terves riigis langesid korterite hinnad kohati pea kümnendiku võrra, ent alanud aastal eluasemelaenude võtmine järjest kasvab, kirjutab Kauppalehti.
Tallinnas on praegu üürikortereid pakkumises taas alla 1300 ja see on vesi üüriinvestorite veskile, kinnisvaraturul on taas aktiivsust ja julgust, märkis nii investori kui ka maaklerina tegutsev Algis Liblik.
Ehituse hinnad ei ole ainus kinnisvara hinna kasvu põhjus. Kinnisvara hinnad kasvasid märksa rohkem kui ehituse hinnad eelneva paari aasta jooksul, liiati on ju enamik kortereid ja maju vanad ning pole ehituse hindadega seotud, tõdeb Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.