Peale majutuse maksumuudatused mõjutuvad muud ärikinnisvara vähe
Kinnisvarasektorile on maksumuudatused sektori suure inertsuse tõttu pigem marginaalsed, samas riigi rahandus tuleb saada kontrolli alla ja nagu ettevõtluseski, peavad ka riigi tulud ja kulud olema tasakaalus, selgub valdkonna ekspertide tõdemusest.
LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim märgib, et maksumuudatused on küll ebameeldivad, kuid siiski mõistetavad.
Mis hakkab ärikinnisvaraga valitususe maksumuudatuste valguses juhtuma, sellest annavad aimu LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim ning Uus Maa ärikinnisvara büroo- ja kaubanduse osakonna juht Eduard Sorokin.
Ärikinnisvaraturul ostjate ja müüjate hinnaootused on väga erinevad. Ostjad soovivad saada olulist allahindlust, kuid müüjal puudub selleks motivatsioon. Sellel aastal on olnud ärikinnisvara ostjaks üle 90% juhtudest kohalik investor.
Elukondlike uusarenduste hinnaootus ostja ja müüja vaatest erinevad kui öö ja päev. Esmapilgul nii kindlana tunduva patiseisu lõppemise võib käima tõmmata rida sündmusi.
Muutunud majandusolukord ei ole suurinvestori investeerimisisu mitte vähendanud, vaid hoopis suurendanud. Pealegi, Rail Baltica peatuste ümbruse kinnisvaraturg ju elavneb ja kõige krooniks – edaspidi kehva energiatõhususega hoonete tagatisel enam laenu ei anta.
Arendajad on ettevaatlikud ja lõpetavad poolikud projektid ära, kuid uusi tuleb juurde vaid üksikuid. Ehituslubade arv väheneb, kuid uute kasutuslubade arv on endiselt kõrge
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.