Arendajad: detailplaneeringu kinnitamiseni kuluv 5–7 aastat on uus normaalsus
Iga aastaga saab aina vähem planeeringuid Tallinna linnalt heakskiidu ning arendajad on püstihädas, et oma plaanid läbi bürokraatia suruda. Linnaameti juht mõistab ettevõtjate tuska, kuid selgeid lahendusi veel ei paista.
“Nokk kinni, saba lahti, kogu aeg tulevad uued normid, uued nõuded peale. Sa ei jõua kunagi finišisse, jälle uuesti ja uuesti ketrad selles süsteemis,” ilmestas Tallinnas planeeringute menetlemist kinnisvaraarendaja Liveni juht Andero Laur. Foto: Liis Treimann
Arendajad jooksevad ametnike vahel ja üritavad aina detailsemates menetlustes teed leida, kuid finiš lükkub justkui aina kaugemale. “Leitakse üks viga, põrgatatakse tagasi, leitakse järgmine viga, põrgatatakse tagasi,” kirjeldas Astlanda Ehituse juht Kaupo Kolsar protsessi.
Järgmisel aastal Metro Capital alustab Pirita tee äärde Eesti Näituste messikeskuse asemele uue lasteaeda ja äripindu sisaldava elukvartali rajamist; arhitektuurikonkurss on peetud ja linnalt nõusolek käes, teatab arendaja.
Planeeritava piirkondliku keskuse hoonestus oleks senisest kõrgem ja mitmekesisem ning parkimine korraldatakse parkimismajades ja planeeritavate hoonete all, teatab Citycon Eesti.
Pealinna ehitus ähvardab mõne aasta pärast sisuliselt seisma jääda ning oma rolli mängib selles linnapea Mihhail Kõlvart, kes tunneb menetluste vastu nii suurt huvi, et töötab detailplaneeringuid läbi ka isiklikult.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.