Kõik maailma toimimismehhanismid pea peale pööranud koroonapandeemia on ringi möllanud juba kaks aastat. Selle ajaga on pea igas valdkonnas ette tulnud muutusi, nii suuri kui väikeseid, ja tänu neile muutustele, millest mõni on saabunud vaat et üleöö, oleme ise suhtumas kuidagi paindlikumalt sellesse, et maailm meie ümber pole täna enam see, mis ta oli eile.
- US Real Estate juhatuse esimees Aavo Kokk Patarei merekindluses Goržhi hoovi avamisel. Foto: Liis Treimann
Aasta lõpp on ikka olnud pisuke tagasivaadete ja tulevikuennustuste aeg ja Kinnisvarauudiste lehel teeb sellega algust US Real Estate'i juhatuse esimees Aavo Kokk, kes kirjeldab kolme peamist muutust, mida tema lähitulevikus toimumas näeb. Need muutused ei ole tekkinud üleöö, need on vähehaaval toimumas olnud pikka aega, ent, saanud nüüd vajaliku tõuke, on edasised sammud ilmselt kiiremad ja pikemad tulema.
1. 2021. aastal lõhkuma hakanud elektri hind suurendab märgatavalt majaomanike huvi paigaldada hoonetele päikesepaneele. Seni oleme näinud neid vaid katustel, peagi näeme ka fassaadidel. Seni on need olnud pigem kolelahendused, tulevikus näeme üha enam disainlahendusi.
2. T1 läks pankrotti ja müüdi oksjonil hinnaga ca 1000 eurot neto ruutmeetri kohta. Selline ehitushinnast madalam hinnatase võimaldab hoone otstarvet muuta – tuua sinna mitte ainult büroofunktsiooni, vaid soovi korral ka tootmist ja ladustamist. Lähematel kümnenditel näeme selliseid asju veel palju – paljud kaubanduspinnad ehitatakse ümber mingit muud otstarvet silmas pidades. Umbes samamoodi, kuidas seni on endised tehaste alad uue elu saanud, on nüüd järg suurte ja eriti mitmekorruseliste kaubanduspindade käes.
US Real Estate'i juhatuse esimees Aavo Kokk astub kogemuslooga üles ka veebruaris toimuval
Kinnisvarakonverentsil. Tutvu konverentsi
päevakava ja
esinejatega ning soeta pääse soodushinnaga juba täna!
3. Tallinn kasvas pikka perioodi jooksul ca 5000 inimest aastas. Kasv nõudis uusi kortereid ja uut büroopinda. 2021 on olnud üle aegade esimene aasta, kus Tallinna linna pole uusi inimesi sisuliselt lisandunud, samas on aga kasvanud ümbruskonna valdade elanike arv. Praegu me veel ei tea, kas Tallinn ongi elanikkonna osas lae savutanud või mitte, kuid kindel on, et eelkõige elukondliku kinnisvara ehitamine Tallinnas on inertsist väga aktiivne ka 2022. aastal – viimastel aastatel saadud kasumid on lihtsalt nii ahvatlevad. Eks nõudlust toetab ka inflatsioon ja sellest tulenev inimeste soov osta lihtsalt täiendavat kinnisvara, lootuses, et kellelegi seda ikka üürida saab. Ilmselt 2022. aastal selline ostukirg jätkub, kuid pikemas perspektiivis hakkab niisugune tormakas kinnisvara arendamine tootma pindasid, mis aastakümnete perspektiivis ei ole kestvad.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.