Koostöös Tartu Ülikooli ja TalTechi teadlastega välja töötatud intelligentne Airobot ventilatsiooniseade hakkab lisaks õhu temperatuurile, niiskusele ja CO2 tasemele mõõtma nüüd ka tolmu sisaldust ja tagab täiusliku õhu.
Airobot on ainus Eestis arendatud ja toodetud isemõtlev ventilatsiooniseade, mis mõõdab pidevalt siseruumide temperatuuri, õhuniiskust ja süsihappegaasi hulka ning reguleerib neid näitajaid iseseisvalt vastavalt ruumis viibijate hulgale. Seadme teeb eriliseks autonoomsus ja intuitiivsus, mis võimaldab luua ja hoida ruumides sisekliimat inimese sekkumata ja väikese energiakuluga.
Kuna paljusid inimesi vaevab allergia, alustas Airobot õhuosakesi mõõtva ventilatsiooniseadme väljatöötamist, mis jälgib, et tolmu sisaldus õhus ei oleks liiga suur. Uudne ventilatsiooniseade jälgib pikema perioodi jooksul tolmu kogunemist ruumides ja annab märku, kui õhu kvaliteet on läinud halvemaks. “Toaõhus on baktereid, tolmu ja haigustekitajaid, mis võivad põhjustada terviseprobleeme ja seda eriti allergikutele. Hinnanguliselt on ligikaudu 50% haigustest põhjustatud halvast õhukvaliteedist ja kuni 15% kodudes esineb allergiaga seotud probleeme,” selgitas Airobot OÜ juhatuse liige Heiki Aulik.
Iseäranis oluline on puhta õhu tagamine COVID-19 epideemia tingimustes, et vähendada nakatumisriski siseruumides. “Oleme veendumusel, et ventilatsiooniseade peab töötama automaatselt inimese heaks, et tagada parim võimalik sisekliima. Kui inimeste hulk on ruumis suurem, siis tõuseb CO2 näit järsult ja Airobot hakkab automaatselt rohkem ventileerima, et ruumis oleks ohutu viibida. Juhul kui ruumides kedagi ei viibi, siis töötab seade minimaalsel kiirusel,” rääkis Aulik. Ka hiljutised uuringud on CO2 ja viirusriski vahelise seose välja toonud ja seetõttu on oluline reaalajas CO2 sisaldust õhus näha.
Eestis aasta vältel suurtes piirides kõikuv temperatuur, õhuniiskus ja muud näitajad on Airoboti inseneridele esitanud suure väljakutse. “Pöörame suurt tähelepanu seadmete töökindlusele ja oleme uurinud TalTechi kliimalaboriga, kuidas külmas Eesti kliimas kõige energiaefektiivsemalt seadet ülal pidada,” rääkis Airoboti tehnoloogiajuht Gert Valdek. Suvel saab seade aru, kui õhusoojus väljas on madalam kui toas, avab ise möödapääsuklapi ja asub ruume jahutama. Külmemal ajal jõuab õhk tuppa läbi soojusvaheti, kus värsket õhku soojendatakse väljatõmmatava õhuga. Selle tulemusel ei ole välisõhku vaja eraldi kütta ja tuppa puhutakse toatemperatuuri lähedane õhk.
Õhu kvaliteeti saab reaalajas jälgida ja soovi korral juhtida nii äpist kui ka juhtpuldist.
Airobot OÜ on 2013. aastal asutatud Eesti cleantech ettevõte, mis arendab ja toodab nutikaid isemõtlevaid ventilatsiooniseadmeid ning küttesüsteemi juhtimise lahendusi. Seadmeid arendatakse, disainitakse ja toodetakse Eestis.
Seotud lood
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.