Saunatootjad tõdevad, et viimase aastaga on saunade nõudlus hüppeliselt kasvanud ja tootmismahud on mõnel juhul pea pool aastat ette täis müüdud, kirjutab Äripäev. Ettevõtjatele teeb olukorra keerulisemaks aga puidu hinna tõus, mida peab nüüd mitu kuud ette ennustama.
- Mõnel saunatootjal on järjekord nii pikk, et kui praegu saun tellida, saab selle alles suve lõpuks kätte. Foto: Iglucraft
„Ütlen ausalt, tahaks, et nõudlus hoo maha võtaks. Saaks natuke rahulikumalt hingata ja jõuaks tellimustega järjele. See on hullumaja,“ tõdes saunu ja aiamaju tootva Saunaselli juht Raido Olevi. Tema sõnul on saunade nõudlus kasvanud nii suureks, et neil on septembrini kogu tootmismaht välja müüdud. Tellimuste kasvu ilmestab asjaolu, et lõppenud kvartalis tõusis ettevõtte käive eelmise aastaga võrreldes pea 180 protsenti, 282 000 euro juurest 783 000ni.
Samas on Olevi sõnul suurem kasv tulnud ekspordist. Ta rääkis, et kui eelmisel aastal müüdi veel pool tootmisest välisturule, siis praeguseks moodustab eksport juba 85–90 protsenti käibest. Pikad tarneajad on aga viimasel ajal Eesti kliendid pigem eemale hirmutanud.
Lõuna-Eesti saunatootja Lemmik Mees juht Kalev Lemmik kinnitas samuti, et saunaturul on erakordne nõudlus. Tema sõnul algas see Eestis juba eelmisel suvel. Lemmik tõdes, et sauna kättesaamist tuleb nende juures keskmiselt oodata kaks kuud ning lähiajal nõudluse langust näha ei ole. Lemmik lisas, et enamik ettevõtte toodangust läheb eksporti, kuid nõudlus on ühtviisi kasvanud nii Eestis kui välismaal.
Iglusaunu tootva Iglucrafti omaniku Priit Kallase hinnangul on sel aastal sarnane saunabuum nagu eelmiselgi kevadel, kui inimesed pidi koju jääma. Nõudlus on tema sõnul ühtmoodi kasvanud nii Eestis kui välismaal. Kallase sõnul on ettevõttel tootmismaht juba pikalt viimase piirini täis olnud. „Meil on järjekord vist otsaga augustis juba,“ tõdes ta.
Jätka lugemist
Äripäevas.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.