Pane tähele!
Kuidas uutes ja vanades puithoonetes turvalisust tagada, kuuleb täpsemalt 25. augustil toimuval Tuleohutuskonverentsil 2020. Räägivad Markus Kaasik, Mihkel Meriste, Tagne Tähe, Reedik Lukas, Merle Kinks, Alar Just jt.
Soeta pilet või veebipilet
SIIT.“See oli puitmajade ehitamise juhend, mis on nüüd Eestis ka juhendmaterjalina olemas, aga sel hetkel seda veel ei olnud,” täpsustas 3+1 arhitekt Mihkel Meriste aluseks võetut. “Eestis oli siis ainult määrus ja standard, mis käisid kõige rohkem vastu hoone kasutusviisi poolest hoone korruselises osas,” lisas ta, et määrustes ja standardites pole meil seda veel sedavõrd käsitletud, et selle põhjal oleks olnud võimalik päästeametile põhjendada, et sel kujul saab ja võib teha.
Mustvalged normid ei arvesta tegelikkuse halle varjundeid
Kaasik tõi normidest rääkides üldise probleemina välja, et need kirjeldavad põhimõtteid üldisemalt, kui on tegelik elu. “Elu on hallim, kui mustvalge lähenemine normides ja see tekitab olukordi, et kiputakse panema asju topelt, mis teeb omakorda hoone kallimaks ja ebamugavamaks kasutada,” kirjeldas ta.
“Kui normid ja määrused annavad mõne punkti puhul ette, mida jälgida, peame suruma hoone nendesse raamidesse ja et see raamidesse mahuks, tuleb juurde kruvida mitmeid asju, mille kohta hiljem võib küsida, et milleks seda vaja oli,” täpsustas Meriste, et loogika küll ütleb, et duubeldada pole erinevaid meetmeid mõtet, aga siiski võib juhtuda, et meetmeid saab topelt. “Kuigi samal ajal katsed näitavad, et CLT ei tahagi üldse väga põleda, vaid põleb väga kehvasti,” lisas Kaasik, et teadus ei ole alati normidesse jõudnud.
Kaasik kirjeldas, et tuleohutusosa teevad nad koos tuleohutuskonsultandiga. “Meie kui arhitektid ja nemad kui tuleohutusspetsialistid loome hoone tuleohutuskontseptsiooni hoone arhitektuurist ja tellija soovidest lähtuvalt. Seda kontseptsiooni hakkame ellu viima ja püüame seda hoone valmimiseni teadlikult hoida,” selgitas Kaasik, et kontseptsioon ei tohiks töö käigus lahjeneda, nii et ta oma eesmärki enam ei täida.
“See on üks murekohti ka tuleohutusspetsialistidele, et tuleohutusinspektorid ja ehitaja omalt poolt tihtilugu tekitavad mööndusi või tekib ehitamise käigus muudatusi, mis lahjendab kontseptsiooni nii ära, et tekib teine kontseptsioon, mille kohta enam ei teata, kas see ka töötab.”
Motivaatoriks kasutusluba, mille pärast klient muretsema ei pea
Narva Sisekaitseakadeemia puhul oli Kaasiku sõnul kliendi sooviks ja huviks ehitada puidust sel määral, kui seda on tehtud.