Äripäeva raadiosaade „Finantsuudised fookuses“ keskendus praegusele kinnisvaraturule ja laenuvõimalustele. Muuhulgas selgus, et mitme kodulaenu omamine on tõusev trend.
- Pank võib anda ka kolmanda kodulaenu, kui kliendi krediidivõimekus lubab, kinnitas Luminori eralaenutoodete vanemtootejuht Martin Malinovski Foto: Andras Kralla
Eluasemelaenu võtmine on endiselt populaarne ja praegu, kus majanduses seis hea ja inimestel võimalus olnud rohkem säästa. „Näeme ka enda panga statistikast, et säästetakse rohkem. See ei tähenda aga, et inimesed oleks kodulaenu võtmisel suurendanud omafinantseeringu määra,“ rääkis saates Luminori eralaenutoodete vanemtootejuht Martin Malinovski. „Omafinantseering on samas suurusjärgus, kus olnud ikka, vahemikus 20-30%. Küll aga on muutunud ostetava kinnisvara eelistus, inimesed soetavad kallimat ja uuemat kinnisvara.“
Mitu kodulaenu tõuseb trendiks
Hea aja märgiks on seegi, et inimesed soetavad mitu eluaset ning pank on valmis appi tulema. „Me ei pane kätt ette, kui üks eluasemelaen võetud ja soovitakse teist või kolmandat. Sõltub krediidivõimekusest,“ kinnitas Malinovski. Tema sõnul on teise kodulaenu võtmine tõusmaks trendiks ja just nii, et eelmist kodu ei müüda maha. „Pangale põhjendatakse selliselt, et ongi vaja kaht eluaset ja see on meie jaoks aktsepteeritav.“ Veidi teine on olukord kui soovitakse kinnisvara soetada renditulu teenimise eesmärgil. Seal ei kehti sama soodsad tingimuse kui kodulaenu puhul. „Selle laenu eesmärk pole enam eluase, vaid tulu teenimine ja see liigitub ettevõtluslaenudega sarnasesse kategooriasse. Siis on marginaalid kõrgemad,“ selgitas pangaekspert.
Ka kolmas kodulaen pole enam ennekuulmatu. Asjaolu, et inimene soovib osta kolmanda eluaseme, pole põhjus kõrgemaks intressimääraks. „Kõige olulisem on ikkagi krediidivõimekus, mida pank vaatab taotleja seniste kohustuste ja sissetuleku põhjal. Kui kliendil on suutlikkust maksta veel ka kolmandat eluasemelaenu, siis saame
saame selle väljastada sarnastel tingimustel kui varemgi, arvesse võetakse muidugi turul kehtivad olukorda ja hetkel kehtivat hinnastamise praktikat.“
Nutitelefoni tarkvara mõju Eesti kinnisvaraturule
Saates teise külalisena osalenud kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark ütles turu hetkeolukorda iseloomustades, et Eesti kinnisvaraturg on iseenesest heas seisus, aga välismaailmast alguse saavad mõjud võivad siingi olukorda kiiresti muuta. „Säutsud Twitteris mõjutavad aktsiatulemusi ja nende efekt kinnisvaraturule on teadmata. Nii võib Huawei telefoni tarkvaraversioon mõjutada meie kinnisvaraturgu.“
Seega on prognooside tegemine analüütiku sõnul praegu ülikeeruline. Kohalikest trendidest tõi ta välja asjaolu, et Tallinna kui suurima tõmbekeskuse ja turu peamise mõjutaja tehingute arv on läinud allapoole 4 kvartalit järjest. „Langus on 5-6% aasta baasil, mis pole midagi hirmsat,“ rahustas ta. Üheks põhjuseks on sealjuures uute korterite väiksem lisandumine, kuid Toompark pidas võimalikuks ka seda, et tegemist on teatava turu küllastumisega, sest terve hulk inimesi on juba kodu ostnud. „Samas hinnad jätkavad aga vaikset tõusu ja siin on väike vastuolu.“
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.