"Ohutuled plingivad ammu juba," ütleb Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman, kes on veendunud, et praegune majanduslik seis pole igavene ja sellega peaksid arvestama kõik praegu suuri kinnisvara tehinguid tegevad noored.
- Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Sooman soovitab noortel kalli kinnisvara ostjatel rahulikult tegutseda, sest praegune soodne seis majanduses ei kesta igavesti. Foto: Andres Haabu
Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman rääkis
Äripäeva Raadio hommikuprogrammis, et noored, kes on endale juba nii-öelda jalad alla saanud ja iseseisvat elu alustanud, on kinnisvara ostudes ka natukene keskmisest uljamad. Praeguseks on noorte eelistus jõudnud sinnamaani, et ostetakse muu hulgas elukohaks valitud piirkonna kõige väärtuslikumaid kortereid.
Praeguste kõrgete hindade juures on järelturu ehk odavamate kasutatud korterite müügi passiivsus, võrreldes uusarendustega, üllatav. Viimastesse investeerivad Pindi statistika kohaselt noored vanuses 25–35 aastat – 80 protsenti selles vanusevahemikus teevad valiku uute korterite kasuks. Kui 35aastased vaatavad Soomani sõnul juba rahulikumalt, siis 25aastased on koduotsingutes valivamad. "Nende jaoks ei ole isegi praegu alternatiiv vana elamispinna soetamine," märkis ta.
Sooman leiab, et 25aastastele ei loe, millises linnaosas või isegi linnas elamispind asub – vana nõukogudeaegne elamu on tema jaoks pigem ajutine lahendus ja noored on hakanud järelturul pakutavat võõristama. "Kõrvutaksin seda vanemate sugulaste VAZ 21-05ga: tagaveolise ja ABSita autoga on lahe küll korraks kihutada kruusatee peal, aga ise igapäevaselt tarbida ei tahaks."
Kõige tähtsam on plaan B
Sooman on aga praeguse ostutrendi puhul skeptiline ning tõdeb, et on võimalus, et 2008. aasta majanduskriis on ajaga noortel peast pühitud: "Ainus, mida ta sellest teab, on see, et võib-olla isa vahetas auto odavama vastu ja taskuraha jäi vähemaks." Samas ei taha ta noorte entusiasmi kuidagi maha tõmmata ja arvab, et vanus on riskide võtmiseks täpselt õige. Millal siis veel luua endale unelmate kodu ja teha suuri plaane, näiteks seoses pere loomisega, kui kahekümnendates. Ja kui laenumakse on vähegi talutav, tuleks tuld anda, arvab ta.
"Peaasi, et inimestel oleks olemas plaan B. Elu on ootamatusi täis ja kõigega ei saagi arvestada, aga plaani B võiks iga pere endal läbi mõelda, millest hakatakse elama, juhul kui üks inimene jääb 6–12 kuuks töötuks," rõhutas ta.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.